Tradycje i symbole Święta Plonów: Zabrzańskie Dożynki Miejskie

Pamiętając o znaczeniu tradycji i wiary naszych przodków, co roku z radością obchodzimy dożynki. Jest to czas, kiedy możemy świętować ukończenie żniw, dziękując zarazem za dostatek plonów. Tegoroczne Święto Plonów w Grzybowicach było nie tylko celebracją zakończenia żniw, ale również okazją do odtworzenia dawnych wiejskich zwyczajów związanych z tym świętem. 2 września 2023 roku o godzinie 13 rozpoczęły się Zabrzańskie Dożynki Miejskie, które były symbolem zakończenia prac polowych i początkiem nowego sezonu rolniczego.

Święto Plonów jest najważniejszym momentem dla wszystkich tych, którzy swoje życie związali z pracą na roli. Tradycyjne obrzędy i ceremonie skupiają się wokół wdzięczności za plony oraz nadziei na kolejny udany sezon. Głównym elementem celebracji są dożynkowe wieńce, których błogosławieństwo ma zapewnić obfitość zbiorów w następnym roku. 2 września 2023 roku mieszkańcy Grzybowic zgromadzili się, aby wziąć udział w Zabrzańskich Dożynkach Miejskich i kontynuować te wartościowe tradycje.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 2 września 2023 roku o godzinie 13 mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Grzybowicach. Po nabożeństwie barwny korowód przeszedł przez ulice miejscowości, prezentując bogactwo folkloryzmu – wozy drabiniaste, traktory zdobione wstążkami i kwiatami, konie i ludowe stroje.

Następnie na stadionie przy ulicy Traktorzystów miały miejsce liczne atrakcje. W programie znalazły się występy zespołów śpiewaczych i tanecznych, koncerty oraz różnego rodzaju pokazy. Atmosfera gościnności była podkreślana dzieleniem się chlebem – symbolem powszechnej dobrobytu. Rolnicy mogli cieszyć się efektami swojej ciężkiej pracy i podzielić radością z innymi mieszkańcami.

Symbolem dożynek są wieńce, które ilustrują urodzaj i dostatek. Tradycyjnie są one dekorowane różnymi płodami rolnymi, takimi jak owoce czy warzywa. Dawniej wkładano do nich również żywe pisklęta, co symbolizowało nadzieję na zdrowy przychówek w gospodarstwie. Wieńce ozdabiane są też czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.