Nowy towarzysz dla Tygryska na placu Wolności – Miś stworzony przez Janoscha

Bohaterowie znanych i uwielbianych przez dzieci bajek autorstwa Janoscha – Miś i Tygrysek, pełnią rolę przewodników w świecie fantazji dla najmłodszych. Udowadniają, że przyjaźń daje odwagę i pozwala przetrwać wszelkie trudności. W ostatni piątek na placu Wolności uroczyście odsłonięto statuę Misia, który dołączył do już obecnego tam Tygryska. Miejsce unveilingu statuy wypełniły dziecięce śmiechy i radosne okrzyki, za sprawą artystycznego programu przygotowanego przez przedszkolaki z Przedszkola nr 28 noszącego imię Janoscha.

Wrocław jest znany ze swoich krasnoludków, Katowice charakteryzują się bebockami, natomiast Zabrze ma teraz swoich literackich bohaterów stworzonych przez Honorowego Obywatela tej miejscowości – Horsta Eckerta. Jego twórczość obejmuje ponad 300 książek dla dzieci, które doczekały się tłumaczeń na dziesiątki języków na całym świecie. Dla dorosłych mieszkańców Zabrza najbardziej rozpoznawalnym jego dziełem jest powieść „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” – podkreśla prezydent miasta Zabrze, Małgorzata Mańka-Szulik.

Należy wspomnieć, że Janosch, którego prawdziwe imię to Horst Eckert, jest cenionym twórcą literatury dla dzieci oraz Honorowym Obywatelem Miasta Zabrze. 11 marca obchodzi swoje 93. urodziny, co jest tradycyjnie świętowane w mieście jako janoschowy geburstag. Autor „Misia i Tygryska” spędził w Zabrzu swoje dzieciństwo.

Horst Eckert przyszedł na świat w 1931 roku na ulicy Piekarskiej w Zabrze – Zaborzu. Po konflikcie wojennym przeniósł się razem z rodziną do Niemiec, gdzie zamieszkali w Oldenburgu. Szybko okazało się, że posiada on nieprzeciętne talenty artystyczne, które zaowocowały ponad 300 ilustrowanymi przez niego książkami dla dzieci, przetłumaczonymi na więcej niż 30 języków. W Polsce jest również znany dzięki powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, która opisuje życie mieszkańców Górnego Śląska w latach 1930-1950. W 2004 roku powieść ta została zaadaptowana przez Teatr Korez w Katowicach. Obecnie Eckert, jako pisarz, mieszka w San Miguel na Teneryfie. W 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze.

Twórczość Janoscha, a przede wszystkim książki dla dzieci, zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Przygody Misia i Tygryska, które obejmują naukę w szkole, pisanie listów do siebie nawzajem i odkrywanie tajników świata, sprawiają dzieciom wiele radości.

Dodaj komentarz