W mieście Zabrze, policja zatrzymała 37-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o to, że od ponad roku z premedytacją stosował psychiczną i fizyczną przemoc wobec swojej 32-letniej partnerki. Informacje zebrane przez funkcjonariuszy sugerują, że agresja była wynikiem uzależnienia mężczyzny od substancji narkotycznych.
Majątek dowodowy zgromadzony podczas śledztwa skłonił sąd w Zabrzu do nakazania tymczasowego aresztowania podejrzanego. W rezultacie, mężczyzna zostanie umieszczony w areszcie śledczym na trzy najbliższe miesiące, gdzie pozostanie, czekając na decyzję dotyczącą dalszego jego losu.
Oskarżony usłyszał formalne zarzuty znęcania się nad swoją partnerką. Grozi mu za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze apelują do osób, które były świadkami przemocy domowej, aby zgłaszały te sytuacje. Policja podkreśla, że szybkie reagowanie może zapobiec poważnym konsekwencjom dla zdrowia i życia ofiar.
Obowiązek reagowania na przemoc domową leży nie tylko na policji, ale również na innych instytucjach społecznych, takich jak jednostki organizacyjne pomocy społecznej, gminne komisje rozwiązujące problemy alkoholowe, a także instytucje oświaty i ochrony zdrowia. Działania te są podejmowane w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.
Celem tych działań jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, która jeszcze nie osiągnęła etapu kwalifikującego ją jako przestępstwo. Policja, spełniając swoje obowiązki ustawowe, reaguje na każdy sygnał dotyczący potencjalnej przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu realizacji zadań w tym obszarze. W tym celu udostępnia różne kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania zapobiegawcze.