Za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej medycyny uznaje się 5 listopada 1985 roku. To właśnie wtedy, w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu, profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem przeprowadzili pionierski zabieg – pierwszą udaną transplantację serca na terenie naszego kraju. Wydarzenie to przyczyniło się do otwarcia nowego rozdziału w polskiej kardiochirurgii.
Znany i ceniony za swoje osiągnięcia, profesor Zbigniew Religa, urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, zdobył stypendium w Mercy Hospital, po pomyślnym zdanym egzaminie ECFMG. Kontynuował swoją edukację podczas staży podyplomowych odbywanych na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1973 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a habilitował się w 1981 roku. Od 1984 roku był na czele Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, która obecnie funkcjonuje jako Śląskie Centrum Chorób Serca. Za swoją wybitną działalność na polu medycyny, profesor Religa otrzymał wiele prestiżowych orderów, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski w 1998 roku i Order Orła Białego w 2008 roku.
Pierwszym i udanym przeszczepem serca, przeprowadzonym przez profesora Zbigniewa Religę, pomagał mu zespół doświadczonych lekarzy: Jerzy Wołczyk, Bogusław Ryfiński, Andrzej Bochenek i Marian Zembała. Przeszczepiono serce 62-letniemu mężczyźnie cierpiącemu na niewydolność tego organu. Operacja zakończyła się sukcesem i pacjent odzyskał przytomność. Niestety, dwie miesiące po operacji mężczyzna zmarł na sepsę. Mimo to, zabieg uważany jest za triumf polskiej kardiochirurgii i przyczynił się do rozwoju tej dziedziny medycyny.