Niskie temperatury zimowe stwarzają szczególne ryzyko dla pewnej grupy ludzi, którzy mogą odczuć skutki wychłodzenia organizmu. Tym, których to dotyczy najbardziej, są osoby bez dachu nad głową, te starsze oraz samotne. Wpływ alkoholu również zwiększa ryzyko wystąpienia takiego stanu.
Nasz obowiązek jako społeczeństwa polega na tym, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą być narażone na przemarznięcie. Każdorazowo, gdy zaobserwujemy taką sytuację, powinniśmy natychmiast zawiadomić Policję.
W momencie, gdy na termometrach pojawiają się ujemne temperatury, policjanci co roku apelują do społeczeństwa o brak obojętności na cierpienie innych. Szczególnie narażeni na wychłodzenie są bezdomni, osoby starsze oraz pijane przebywające poza budynkami. Jeśli zobaczymy osobę znajdującą się w takiej sytuacji, powinniśmy bezzwłocznie wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy. Takie zgłoszenia są zawsze natychmiast weryfikowane przez odpowiednie służby.
W sezonie zimowym, patrole policyjne zwracają szczególną uwagę na miejsca, które mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla osób bezdomnych. Są to przede wszystkim opuszczone budynki, ogrody działkowe, altany. Każda osoba potrzebująca pomocy jest monitorowana przez funkcjonariuszy, którzy oferują transport do ośrodków, gdzie mogą znaleźć ciepło, posiłek i miejsce do spania.
Osoby starsze, samotne i nieporadne życiowo, które mogą być w szczególności narażone na skutki mroźnej aury, wymagają od nas specjalnej troski. Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić dla nich niepokonaną barierę. Warto więc sprawdzić, czy nie potrzebują one wsparcia w realizacji codziennych obowiązków jak np. zakupy. Informacje o trudnej sytuacji takiej osoby możemy przekazać również do Ośrodka Pomocy Społecznej.
Funkcjonariusze Policji apelują do społeczeństwa, abyśmy nie byli obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Jeden telefon na numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może uratować czyjeś życie. Wystarczy wybrać na KMZB opcję „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i zaznaczyć konkretną lokalizację na mapie.
Nasze zaangażowanie może w istotny sposób przyczynić się do uratowania życia innej osoby. Starajmy się okazywać życzliwość i oferować pomoc tym, którzy jej potrzebują. Utrzymujmy postawę pełną empatii, nie przechodźmy obojętnie obok tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.