Jedziemy rowerem

Od 16 września można ponownie poruszać się po mieście rowerem. Warto mieć na uwadze, że odbywa się to na całkiem nowych warunkach niż przed pojawienie się niebezpiecznego wirusa. Chodzi o to, że system rowerów miejskich prowadzi firma Orange oraz Roove. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o całkiem nowych rowerach, a następnie o lepszej funkcjonalności. Dzięki niej podróż może zakończyć się dosłownie w każdym miejscu miasta, a nie tylko w wybranych punktach.

Osoby zamieszkujące w Zabrzu mają możliwość korzystania z 60 rowerów znajdujących się w 13 lokalizacjach. Warto mieć na uwadze, że mimo, iż temperatura spada, cały czas mamy możliwość korzystania z nich. Sezon rowerowy kończy się pod koniec listopada i do tego czasu każdego dnia rowery pozostają do naszej dyspozycji.

Jak odbywa się wypożyczanie rowerów?

Dwukołowe pojazdy znajdują się chociażby przy ulicy Wolności 408, na placu Dworcowym, przy Guido czy Sztolni Królowej Luizy. W trakcie korzystania z roweru za pierwszy kwadrans nie trzeba zapłacić wcale. W przypadku korzystania z niego przez godzinę wiąże się to z opłatą 1 zł. Z kolei dwie godziny to 2 zł i każda kolejna godzina oznacza jedną złotówkę więcej. Pojazdu nie może wypożyczyć na dłużej niż 12 godzin.

Wypożyczanie roweru to banalne zadanie. Wystarczy jedynie skorzystać z aplikacji na telefon. Nazywa się ona roovee i konieczne jest założenie na niej konta. W dalszej kolejności należy zasilić je przelewem bądź przy pomocy karty. Kiedy nastąpi zeskanowanie kodu QR z kierownicy bądź blokady występującej ponad tylnym kołem. Osoby, które nie maja aplikacji również mają możliwość skorzystania z rowerów miejskich. W ich przypadku wymaga się wejścia na stronę internetową roovee, podania numeru telefonu oraz odczytania SMS w którym znajdzie się kod zabezpieczający. Kiedy oddaje się rower można to uczynić w 13 wyznaczonych punktach i w takiej sytuacji mamy do czynienia z darmową usługą. W przypadku pozostawienia roweru w dowolnym miejscu oznacza to opłatę 10 zł.