Stulecie Ogrodów ROD "Biała Róża" w Zabrzu

Na terenie Zabrza, znany Rodzinny Ogród Działkowy (ROD) „Biała Róża” świętuje swój setny jubileusz. Obecnie, 9 września, trwają uroczystości związane z tym znaczącym wydarzeniem. Prezes „Białej Róży” w Zabrzu, Piotr Olszański, wyjaśnia, że ogród powstał w 1923 roku dzięki patronatowi lokalnej kopalni i był to dwudziesty taki obiekt na terenie Śląska. Oryginalnie ogrody umieszczane były na obrzeżach miast, z czasem przekształcając się w zielone oazy pośród miejskiej tkanki.

Początek uroczystości jednego z najstarszych rodzinnych ogrodów działkowych w mieście miał miejsce 9 września o godz. 13. Ale setna rocznica istnienia ROD „Biała Róża” nie była jedyną okazją do celebrowania tej wyjątkowej chwili – teren ogrodu był już wcześniej miejscem Okręgowego Dnia Działkowca Okręgu Śląskiego.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, podkreślił znaczenie ogrodów działkowych dla polskiego społeczeństwa, które głównie mieszka w blokach wielorodzinnych. Przez wiele lat były one miejscem relaksu, kontaktu z naturą i możliwości hodowania własnych plonów. Wojewoda zauważył również, że w dzisiejszych czasach, pełnych pośpiechu i stresu, takie oazy jak ROD „Biała Róża” są niezmiernie popularne. Szczególne zainteresowanie tymi przestrzeniami wykazuje młode pokolenie, dla których posiadanie 200-400 metrów kwadratowych ziemi jest bardzo atrakcyjne. Ogrody działkowe to także miejsce zabawy dla dzieci. Wojewoda Wieczorek wyraził swoje najlepsze życzenia dla takich miejsc i podkreślił konieczność ich dalszego wsparcia i rozwoju.

Dodaj komentarz