Decydujące dni dla Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego X edycji

Rozpoczynający się w poniedziałek (11 września) okres głosowania na pomysły zgłoszone do Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego X edycji, pozwoli każdemu mieszkańcowi miasta, bez względu na wiek, na wpływ na wydatkowanie 6,6 mln zł z budżetu miejskiego. Każdy zabrzanin ma możliwość oddania jednego głosu na projekt ogólnomiejski oraz jednego głosu na projekt dzielnicowy.

Spośród wszystkich pieniędzy przeznaczonych na realizację pomysłów zgłoszonych do X edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego, do dyspozycji jest 1 mln zł na projekty ogólnomiejskie. Pozostałe 5,6 mln zł zostanie rozdzielone między 21 puli dzielnicowych. Wybór jest duży: 7 projektów ogólnomiejskich oraz 72 projekty dzielnicowe czekają na głosy mieszkańców.

Zauważalne jest, że największą ilością projektów – po sześć – mogą pochwalić się dzielnice Centrum Południe, Helenka i os. Mikołaj Kopernik. Okres głosowania potrwa od 11 do 28 września. Jak podkreśla ratusz, istotne jest, że aby wziąć udziału w głosowaniu, nie trzeba posiadać meldunku w Zabrzu – ważne jest utożsamianie się z tym miastem.

Procedura głosowania jest prosta, ale wymaga podania kilku danych. Poza podstawowymi danymi personalnymi, należy złożyć oświadczenie o zgodzie na przestrzeganie regulaminu. Osoby, które zdecydują się na głosowanie przez internet, muszą podać numer telefonu komórkowego lub adres e-mailowy, na który zostanie wysłany unikalny kod identyfikacyjny. Dopiero po jego wpisaniu do formularza będzie można oddać swój głos. Wybór projektów do poparcia nie jest ograniczony dzielnicą zamieszkania – można zagłosować na dowolny projekt dzielnicowy oraz jeden ogólnomiejski.