Zabrze: Zabezpieczenie bezpieczeństwa na drogach podczas obchodów Wszystkich Świętych

Okres Wszystkich Świętych to czas intensywnego ruchu na drogach, kiedy to tłumnie tłoczymy się na cmentarzach, aby oddać cześć naszym zmarłym bliskim. Jest to zarówno wyjątkowo skomplikowany okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak i moment intensywnej pracy dla funkcjonariuszy policji, którzy dbają o porządek i bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców.

Funkcjonariusze będą skoncentrowani na regulowaniu ruchu w trakcie obchodów Wszystkich Świętych. Policjanci mają za zadanie zapewnić płynność ruchu zarówno na głównych arteriach kraju, jak i na drogach prowadzących do nekropolii. Tam, gdzie wystąpią znaczne spowolnienia lub utrudnienia, policjanci będą pilnować ruchu. Przestrzeganie wytycznych i instrukcji funkcjonariuszy z pewnością ułatwi poruszanie się w obszarach o dużej gęstości ruchu.

Policjanci ruchu drogowego będą asystować podróżnym w bezpiecznym dotarciu do miejsc, które tradycyjnie odwiedzamy podczas świąt. Będą również interweniować w przypadku stwierdzenia wykroczeń, zwłaszcza tych, które są głównym źródłem wypadków drogowych, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości. Szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość i stan psychofizyczny kierujących, a także na nieodpowiednie postępowanie kierowców w stosunku do pieszych.

Zmiany w organizacji ruchu na drogach obejmują zakaz ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton od godziny 18:00 do 22:00 dnia 31 października oraz od godziny 8:00 do 22:00 dnia 1 listopada. Wyjątkiem są autobusy oraz niektóre inne pojazdy, które ze względu na charakter przewozu są zwolnione z tego ograniczenia.

Pamiętajmy zatem, aby zachować zdrowy rozsądek i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych w tym szczególnym czasie pamięci o zmarłych, aby przebiegał on spokojnie.