Uroczystość opłatkowa zabrzańskich organizacji pozarządowych – podsumowanie roku pracy

19 grudnia, w atmosferze świątecznej zadumy, odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe gromadzące przedstawicieli zabrzańskich organizacji pozarządowych. Była to okazja do wspólnego podsumowania minionych 12 miesięcy ich aktywności. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia były Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze – Łucja Chrzęstek-Bar. Obie złożyły serdeczne podziękowania reprezentantom sektora pozarządowego za nieustającą pracę na rzecz społeczności lokalnej i wkład w rozwój miasta.

Zgromadzenie odbyło się w urokliwej restauracji „Pod Kasztanami”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, które nieprzerwanie działają na rzecz dobra mieszkańców Zabrza. Ich obszar działalności obejmuje różne sfery, takie jak sport, edukacja, praca z młodzieżą i seniorami, wsparcie dla osób niepełnosprawnych czy walka z uzależnieniami. Jak co roku, nie mogło zabraknąć zabrzańskich harcerzy, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania Betlejemskim Światłem Pokoju. Wśród gości znalazł się również ks. Arkadiusz Kinel, proboszcz dziekan parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Wyjątkowy nastrój tego wieczoru zapewnili artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu, prezentując repertuar świąteczny.

Podczas spotkania prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, jak ważna jest praca organizacji pozarządowych dla miasta. W uchwalonym budżecie na 2024 rok środki przeznaczone na finansowanie działań stowarzyszeń zostały zwiększone do ponad 16 mln 770 tys. zł. Przypomniała też, że aż 39 zabrzańskich organizacji pozarządowych ma prawo do otrzymania 1,5% podatku. W ubiegłym roku dzięki temu mechanizmowi 37 organizacji otrzymało ponad 2 mln 629 tys. zł.

Najwięcej środków – 719 tys. 972,61 zł – otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Zabrzu. Na drugim miejscu uplasowała się Fundacja Piastun – Wyrównywanie szans, która zgromadziła 670 tys. 269,41 zł. Natomiast trzecie miejsce pod względem zebranych środków zajęła Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi z kwotą 237 tys. 134,01 zł.

Zgromadzone fundusze są kluczowe dla efektywnego działania organizacji, które dzięki nim mogą jeszcze bardziej aktywnie wspierać mieszkańców miasta.