W trosce o bezdomnych: Policja w Zabrzu sprawdza pustostany i potencjalne miejsca schronienia

Interwencje dzielnicowych z Pierwszego Komisariatu Policji w Zabrzu skierowane były na miejsca, które mogą być potencjalnym schronieniem dla osób bezdomnych. Te działania profilaktyczne miały miejsce tuż przed okresem świątecznym. Służby zwracają uwagę na wpływ zmiennych warunków pogodowych i niskich temperatur, które mogą stanowić realne zagrożenie dla osób pozbawionych stałego dachu nad głową. Wobec tego, apelują o niezignorowanie problemu i zgłaszanie służbom wszelkich informacji dotyczących osób bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy.

Oprócz niebezpieczeństwa wynikającego z ekspozycji na niskie temperatury, osoby bezdomne są często narażone na utratę życia w pożarach czy z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest stan techniczny budynków, które wykorzystują jako schronienie – najczęściej są to niezabezpieczone pustostany przeznaczone do rozbiórki. Apeluje się o szczególną uwagę na osoby, które często widuje się w takich miejscach. Ponadto, nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok osób leżących na ulicy lub ubranych niewłaściwie do panujących warunków pogodowych. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne – od naszej reakcji może zależeć ich życie i zdrowie. Każdą nietypową sytuację warto zgłosić służbom ratowniczym pod numerami alarmowymi 112, 997 lub 986.

Lista dostępnych miejsc noclegowych dla osób bezdomnych na terenie Zabrza obejmuje: Noclegownię przy ul. Trocera 63, Ogrzewalnię dla Osób Bezdomnych przy ul. Stalmacha 7, Dom Św. Brata Alberta – Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Kochanowskiego 26, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet oraz Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży przy ul. Ofiar Katynia 48, a także Dom Pokora – Szkołę Nowego Życia przy ul. Pawliczka 16.