Wyniki działań zabrzańskiej policji w zatrzymaniu osób poszukiwanych od początku bieżącego roku

Sukcesywnie działający policjanci z Zabrza, od momentu rozpoczęcia obecnego roku, mają na swoim koncie już dziewięć aresztowań osób, które były poszukiwane. Wśród aresztowanych znajdowało się dwóch przestępców, którzy byli poszukiwani na podstawie wydanego listu gończego oraz siedmiu skazanych, którzy mieli nakaz odbycia kary pozbawienia wolności. Możliwość zgłaszania informacji na temat osób poszukiwanych istnieje i jest możliwa do dokonania w sposób anonimowy.

Zabrzańscy stróże prawa, codziennie wykonujący swoje obowiązki, sumiennie sprawdzają wszystkie osoby, z którymi mają styczność podczas swojej służby. Prowadzą również na bieżąco działania mające na celu zatrzymanie tych, którzy próbują ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby takie w przeszłości wielokrotnie łamały prawo i zostały skazane prawomocnym wyrokiem na kary pozbawienia wolności. Niektórzy z nich, z różnych przyczyn, nie zgłosili się do odpowiednich zakładów karnych i nadal ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

Gdy do zabrzańskiej komendy trafia list gończy lub nakaz odbycia kary, funkcjonariusze specjalizujący się w poszukiwaniach przestępców rozpoczynają działania mające na celu ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie poszukiwanego. Poszukiwania niekiedy trwają zaledwie kilka godzin, ale zdarza się, że mogą się przeciągać nawet na kilka lat. Poszukiwani robią wszystko, aby ukryć swoje położenie, często korzystając z pomocy rodziny i znajomych. Niejednokrotnie opuszczają granice kraju na wiele lat. Od początku roku zabrzańscy policjanci zatrzymali już dziewięć osób, które próbowały ukryć się przed organami ścigania.