Oszustwo telefoniczne na policjanta – 85-letni mieszkaniec Zabrza stracił 32000 złotych

Do kolejnej nieprzyjemnej sytuacji doszło we wtorek, kiedy to ofiarą tzw. oszustwa „na policjanta” padł 85-letni obywatel Zabrza. Telefonowa manipulacja zakończyła się utratą przez seniora aż 32 tysięcy złotych. Policja apeluje do wszystkich, a zwłaszcza do osób starszych, o ostrożność podczas rozmów telefonicznych. Szczególnie, gdy druga strona próbuje wyłudzić od nas jakiekolwiek pieniądze. Przypominamy – nie warto wierzyć we wszystko, co usłyszymy przez słuchawkę.

Podczas tego typu działań oszustów, schemat jest zwykle ten sam i sprawdzony wielokrotnie. W omawianym przypadku, kobieta, udająca funkcjonariusz policji, skontaktowała się telefonicznie ze staruszkiem. Podczas rozmowy przekazała mu informację o rzekomym wypadku drogowym spowodowanym przez jego syna, w wyniku którego doszło do śmierci nienarodzonego dziecka kobiety będącej w późnym stadium ciąży. Sugerując, że jedyną możliwością uniknięcia więzienia dla syna jest wpłacenie kaucji, skłoniła seniora do przekazania pieniędzy. W efekcie oszustka wysłała mężczyznę, który odebrał od pokrzywdzonego zgromadzoną sumę. Kilka godzin później, staruszek dowiedział się na komisariacie o prawdziwym charakterze sytuacji – został oszukany.

Policja apeluje o świadomość zagrożenia i dbałość o osoby starsze w naszym otoczeniu. Jeśli otrzymaliście podejrzany telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy, zawsze zachowajcie ostrożność. Nie dajcie się nabrać na wpłacanie gotówki obcym osobom czy dokonywanie przelewów na podane numery kont. Pamiętajcie również o nie podejmowaniu pochopnych decyzji – zwłaszcza jeśli chodzi o wydawanie własnych funduszy. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie całej sprawy z zaufanymi osobami lub bezpośrednio z policją, dzwoniąc pod numer 112. W przypadku, gdy ktoś podszywa się pod funkcjonariusza i żąda od Was pieniędzy, natychmiast rozłączcie rozmowę i powiadomcie służby pod numerem 112. O wszelkich podejrzanych telefonach informujcie Policję. Pamiętajmy – ani policjanci, ani urzędnicy nie proszą nas o wpłacanie pieniędzy, szczególnie nie robią tego przez telefon.