Porady na temat bezpiecznego zbierania grzybów oraz relacja z incydentu z 73-latką, która zgubiła się podczas grzybobrania

Chociaż grzybobranie to fantastyczny sposób na cieszenie się naturą w wolnym czasie, musimy pamiętać o potencjalnych niebezpieczeństwach. Policja przypomina o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do kilku fundamentalnych zasad podczas tej czynności.

Zdarzyło się, że 73-letnia kobieta zgubiła drogę w lesie podczas grzybobrania. We wtorek, przed godziną 17:00, do Komisariatu I Policji w Zabrzu zgłosiło się małżeństwo informujące, że ich znajoma zaginęła podczas wspólnego wyjścia na grzyby do Dąbrówki. W pewnym momencie stracili z nią kontakt i nie mogli jej odnaleźć, ponieważ nie miała przy sobie telefonu komórkowego. Kiedy wrócili do domu i zauważyli, że 73-latka nadal nie wróciła, postanowili zgłosić sprawę na policję.

Na szczęście, ten niepokojący incydent skończył się dobrze. Kilka minut po zgłoszeniu, policjanci ustalili, że zaginiona kobieta bezpiecznie dotarła do domu. Niemniej jednak, ten incydent podkreśla ryzyko, jakie wiąże się z wyjściem do lasu na grzyby – jak informuje strona KMP Zabrze.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas grzybobrania, warto przestrzegać kilku zasad:

Nie powinniśmy udawać się do lasu samotnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne grzybobranie, powinniśmy poinformować najbliższych o naszej lokalizacji i planowanym czasie powrotu. Powinniśmy również pamiętać i kontrolować charakterystyczne punkty na terenie, które pomogą nam odnaleźć drogę powrotną.

Przydatne mogą okazać się telefon komórkowy i latarka, które pomogą nam w przypadku zagubienia. Telefon może pomóc wezwać pomoc, odczytać naszą lokalizację i skorzystać z aplikacji pokazującej naszą lokalizację rodzinie lub służbom ratunkowym. Jasny strój i przedmioty odblaskowe mogą ułatwić nasze odnalezienie w razie akcji poszukiwawczej.

Powinniśmy też unikać oddalania się zbyt daleko od swoich pojazdów czy przystanków kolejowych, szczególnie jeśli nie jesteśmy dobrze zorientowani w terenie. Idealnym czasem na grzybobranie jest rano, a nie po zmierzchu, kiedy to temperatura może spadać do niebezpiecznie niskich wartości.

Przed wyruszeniem do lasu powinniśmy zabezpieczyć nasze pojazdy i upewnić się, że są dobrze widoczne. Nie powinniśmy zostawiać w nich cennych przedmiotów, takich jak sprzęt do nawigacji, laptop, telefon komórkowy, torebka, portfel czy dokumenty.

To także dobry pomysł, aby przygotować się na zmiany pogody i zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i odpowiednie obuwie. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w lesie, powinniśmy zabrać ze sobą wodę i coś do jedzenia.

Powinniśmy pamiętać o dbaniu o środowisko naturalne i nie zostawiać śmieci w lesie. Jeśli natrafimy na niewybuch lub inny potencjalnie niebezpieczny przedmiot, powinniśmy natychmiast powiadomić policję. Jeżeli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, również powinniśmy niezwłocznie zaalarmować policję.

Jeśli sami zabłądzimy, powinniśmy skontaktować się z policją i starać się dotrzeć do najbliższej drogi, która zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia nas. Jeżeli samodzielnie odnajdziemy drogę do domu, powinniśmy poinformować policję, aby oszczędzić czas i zaangażowanie poszukiwawczych.

Przestrzegając tych wskazówek, możemy bezpiecznie cieszyć się zbieraniem grzybów i urokami przyrody.