Śląskie Centrum Chorób Serca wprowadza rewolucyjną technologię stymulacji serca

12 listopada 2024 roku, po raz pierwszy na terenie Śląska, zastosowano technologię dwujamowego stymulatora serca bez elektrod. Procedury te przeprowadzono w III Katedrze i Klinice Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dwujamowe stymulatory-kapsułki, które są ze sobą komunikujące, mają za zadanie zwiększyć skuteczność stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca, co umożliwia poprawę efektywności terapii bradykardii (czyli zbyt wolnego rytmu serca) i jakości życia pacjentów.

Bradykardia to stan, w którym serce bije zbyt wolno i może znacząco wpływać na jakość życia pacjenta, powodując osłabienie do tego stopnia, że codzienny wysiłek staje się niewykonalny. Nieleczona bradykardia może prowadzić do sytuacji zagrożenia życia. W związku z tym, jednym z kluczowych sposobów leczenia bradykardii jest stała stymulacja serca za pomocą wszczepialnych stymulatorów – tłumaczy prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W przeciwieństwie do tradycyjnych stymulatorów serca, bezelektrodowe są wszczepiane bezpośrednio do serca pacjenta przez minimalnie inwazyjną procedurę, która eliminuje potrzebę implantacji klasycznych elektrod. Dzięki temu pacjent unika najczęstszych powikłań, takich jak uszkodzenia fizyczne elektrod czy infekcje związane z ich implantacją – mówi dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, profesor ŚUM.

Jedna z pacjentek zakwalifikowała się do rozbudowy o urządzenie przedsionkowe po wcześniejszej implantacji stymulatora bezelektrodowego. Druga pacjentka wymagała natomiast nowego rozrusznika serca z powodu dysfunkcji własnego węzła zatokowego – wyjaśnia lek. Anna Kurek.

Wykorzystany w zabiegach system, to pierwszy dwukomorowy bezelektrodowy stymulator serca. Składa się on z dwóch stymulatorów-kapsułek, które po implantacji i aktywacji komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami. Dzięki temu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca pacjenta. Zabieg przeprowadził zespół III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, na czele z dr hab. n. med. Mateuszem Tajstrą.