Zasady bezpieczeństwa na drodze w obliczu jesiennych warunków – przypomnienie dla kierowców i pieszych

W aktualnych okolicznościach pogodowych, które niesie za sobą jesień, kierowcy mogą napotkać na drodze wiele niebezpieczeństw, na które nie zawsze są odpowiednio przygotowani. Opady deszczu i mżawki mogą bowiem powodować znaczące uciążliwości w trakcie jazdy. Zauważalne jest to szczególnie w Zabrzu, gdzie na początku tego tygodnia doszło do dwudziestu kolizji. Służby policyjne ostrzegają zarówno motorzystów, jak i przechodniów o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przypominają o konieczności przestrzegania reguły ograniczonego zaufania.

Fotografia przedstawia radiowóz stojący na miejscu zdarzenia drogowego. Warto pamiętać, że w skomplikowanych warunkach kierujący pojazdem może mieć trudności ze skutecznym zatrzymaniem auta, a wypadki drogowe z udziałem pieszych najczęściej kończą się tragicznie dla tych osób pozbawionych osłony mechanicznej. W pojedynkę z samochodem pieszy posiada niewielkie szanse na wyjście z sytuacji bez uszczerbku na zdrowiu, nawet jeżeli pojazd porusza się z niewielką prędkością.

W związku z tym, w przepisach ruchu drogowego wprowadzono normę, która nakłada na kierowców pojazdów, takich jak samochody czy motocykle, obowiązek zmniejszenia prędkości. Przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, kierujący musi zachować szczególną ostrożność, dostosować prędkość do sytuacji tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub dopiero go wchodzącego oraz ustąpić mu pierwszeństwa.

Oznacza to, że widząc pieszego na chodniku, który zamierza wejść na przejście dla pieszych, kierowca powinien mu ustąpić pierwszeństwa: zwolnić, a jeśli to konieczne – zatrzymać się. Kierujący muszą również mieć świadomość, że wyprzedzanie innych pojazdów na przejściach dla pieszych i tuż przed nimi oraz omijanie tych, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa przechodniom, są wykroczeniami i często prowadzą do groźnych wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Piesi również powinni pamiętać, że wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, wychodzenie spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi oraz korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na jezdnię, przechodzenia przez nią lub torowisko, w tym także na przejściu dla pieszych, są zabronione, gdyż prowadzą do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Funkcjonariusze policji przypominają o istotnej zasadzie, która być może została zapomniana przez niektóre osoby, ale nadal jest aktualna i jest wpajana już od najmłodszych lat. Zanim wejdziesz na przejście dla pieszych – zatrzymaj się, spojrzyj najpierw w lewo, potem w prawo, znowu w lewo i jeśli czujesz się bezpiecznie – przekrocz oznakowane przejście dla pieszych. Noszenie elementów odblaskowych podczas poruszania się po obszarze zabudowanym (poza obszarem zabudowanym są one obowiązkowe) sprawia, że kierujący może dostrzec pieszego już z odległości przekraczającej 100 metrów. Odblaski mogą ocalić życie.

Dodaj komentarz