Akcja "Bezpieczny pieszy" w Zabrzu zakończona – podsumowanie działania policji w kontekście bezpieczeństwa ruchu drogowego

W dniu 1 października, zabrzański oddział Policji odpowiedzialny za sprawy ruchu drogowego przystąpił do realizacji akcji o nazwie „Bezpieczny pieszy”. Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na stosunek kierowców do pieszych i monitorowanie zachowania tych ostatnich, by upewnić się, że przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego.

Zabrzeńscy policjanci zajmujący się ruchem drogowym podczas akcji „Bezpieczny pieszy” przeprowadzonej 1 października wykryli w sumie 67 naruszeń przepisów ruchu drogowego. Wśród nich, 17 przypadków dotyczyło pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu lub ignorowali sygnalizację świetlną. Natomiast aż 45 wykroczeń miało na swoim koncie kierowcy, głównie za przekraczanie dozwolonej prędkości w pobliżu przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zidentyfikowali także 4 bardzo niebezpieczne przypadki naruszeń przepisów, takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz jedno wyprzedzanie na obszarze przeznaczonym dla pieszych. Dodatkowo, jeden z kierowców przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Z uwagi na fakt, że był to kolejny taki przypadek w niedalekiej przeszłości, policja nałożyła na niego mandat w wysokości 4000 złotych, używając tzw. zasady recydywy.

Recydywa jest stosowana w przypadku najcięższych wykroczeń, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Obejmuje ona sytuacje, gdy kierowca łamie te same przepisy ruchu drogowego w ciągu dwóch lat od poprzedniego wykroczenia. W takim przypadku wartość mandatu drogowego jest dwukrotnie większa niż zwykle.

Policja przypomina, że recydywa obowiązuje również w przypadku innych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Przykładowe kwoty mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości wynoszą od 800 złotych (31-40 km/h powyżej limitu) do 5000 złotych (ponad 71 km/h powyżej limitu) w przypadku recydywy. Podwójne kary mogą też dotyczyć m.in. nieustępowania pierwszeństwa pieszemu, łamania zakazu wyprzedzania czy jazdy po spożyciu alkoholu.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych, o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Tylko zdrowy rozsądek i odpowiedzialność mogą zapobiec poważnym wypadkom, które często kończą się kalectwem lub nawet śmiercią.