Zabrzańskie zabytki: Gmach Poczty Głównej

Wybierasz się na Śląsk i szukasz ciekawych atrakcji turystycznych w tej okolicy? W takim razie jeśli jesteś fanem zabytkowej architektury, to na pewno warto postawić na Zabrze. Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Zabrze, ciekawych zabytków architektury jest sporo. Jednym z tych budynków, któremu w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć, jest Gmach Poczty Głównej.

Gmach Poczty Głównej w Zabrzu

No dobrze, jednak co tak naprawdę przyciąga turystów do Zabrza? Co warto wiedzieć na temat tak kultowego zabytku, jakim jest Gmach Poczty Głównej? Dlaczego turyści odwiedzający Zabrze tak chętnie zatrzymują się przy tej okazałej budowli?

Na początku warto zaznaczyć, że Gmach Poczty Głównej w Zabrzu powstał w latach 1909-1911 i od samego początku funkcjonował jako poczta cesarska. Już samo to może nam wiele powiedzieć na temat tego, w jaki sposób został przemyślany ten budynek oraz dlaczego po latach jest on tak wyjątkowy. Zaznaczmy, że od początku budynek ten wyróżniał się zarówno swoim wyglądem, jak i swymi rozmiarami. Oprócz tego wiele osób wpadało w zachwyty, gdy zauważało i mogło obejrzeć na żywo jego majestatyczną sylwetką.

Skąd tak duża popularność Gmachu Poczty Głównej w Zabrzu?

Zaznaczmy, że Gmach Poczty Głównej w Zabrzu utrzymany jest w stylu neogotyckim. Praktycznie od samego początku praktycznie do dziś jest najważniejszą ozdobą Placu Dworcowego. O jego popularności wśród turystów decyduje kilka czynników. Do najważniejszych z nich można, a nawet należy zaliczyć m.in. bliskość dworca autobusowego i kolejowego oraz położenie w pobliżu ulicy Wolności – a więc najważniejszej ulicy na terenie Zabrza.

Warto zaznaczyć, że w czasie wojny również i ten budynek został uszkodzony. Na szczęście nawet pomimo tego, że w trakcie walk w 1945 roku gmach ten został poważnie uszkodzony, wszystkim mieszkańcom szybko udało się przywrócić jego wspaniałą formę. Dziś jest on jedną z tych budowli, których w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć. Jest też jedną z ciekawszych pamiątek, dzięki którym wciąż trwa pamięć o długiej, sięgającej połowy XIX wieku, historii poczty w Zabrzu. Będąc na Śląsku, a przede wszystkim w miejscowości Zabrze, na pewno warto odwiedzić Gmach Poczty Głównej.

Dodaj komentarz