„Zandka” w Zabrzu, jako wyjątkowe osiedle robotnicze na Górnym Śląsku

Sporo turystów wybierających się na Górny Śląsk odwiedza Zabrze i kieruje się ku osiedlu robotniczemu Donnersmarcka „Zandka”. Wyjątkowa osiedlowa architektura, możliwość zobaczenia wielu budynków służących rozrywce w tamtych latach, czy też spora ilość wyjątkowej zieleni sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce.

Robotnicze Osiedle Donnersmarcka Zandka w Zabrzu

„Zandka”, czyli osiedle robotnicze Donnersmarcka, to jedno z najciekawszych miejsc na terenie współczesnego Zabrza. Dlaczego to miejsce jest tak chętnie odwiedzane przez turystów, którzy w czasie wycieczki po Górnym Śląsku chcą poszerzyć swą wiedzę na temat kultury i historii tego regionu? Przede wszystkim dlatego, ponieważ osiedle to wciąż przyciąga piękną architekturą oraz wyjątkową atmosferą. Na co warto zwrócić uwagę podczas spaceru po „Zandce”? Czy jest coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Historia osiedla robotniczego Donnersmarcka „Zandka”

Zabrzańskie osiedle robotnicze wybudowane zostało w latach 1903-1922. Od samego początku osiedle na Małym Zabrzu stanowiło przede wszystkim ciekawy kompleks zabudowań, w skład którego wchodziły zarówno obiekty mieszkalne, jak i zespół obiektów usługowo-rekreacyjnych. Wiadomo, że na terenie tego osiedla funkcjonowały takie obiekty, jak dom starców, przedszkole oraz szkoła. Oprócz tego wymienić można także kasyno, bibliotekę, czy też halę sportową – a więc kolejne gmachy, jakie znalazły się na terenie „Zandki”.

Nie tylko budynki dla robotników, lecz także dla urzędników

Wiadomo, że obok domów z mieszkaniami dla robotników, znalazło się tu miejsce dla bardziej okazałych budynków, w których mieszkali ważniejsi urzędnicy. Dużo zieleni oraz troska o detale architektoniczne to czynniki, dzięki którym osiedle robotnicze na „Zandce” od początku zachwycało swym pięknem. Do dziś znajdujące się tu domy stanowią ciekawą kolekcję zabytków, którym braku oryginalności nie można zarzucić. Ciekawe elewacje, w których ważną rolę odgrywają ozdoby z cegły oraz drewna, zdobienia, będące ciekawymi przykładami sztuki secesji i historyzmu – oto główne powody, dla których w trakcie wycieczki po terenie Zabrza warto odwiedzić to miejsce.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Zabrze, każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. W ich trakcie możemy lepiej poznać dzieje Górnego Śląska, możemy też przekonać się, w jakich warunkach mieszkano tu w czasach dynamicznego rozwoju górnośląskiego przemysłu. Osiedle robotnicze „Zandka” na pewno jest miejscem, po którym warto się przejść i na własnej skórze poczuć klimat dawnych lat.