Zabrzańska Kopalnia Węgla Guido

Będąc na południu Polski na pewno warto odwiedzić Zabrze. I to nie tylko w celu przyjścia na mecz tutejszej drużyny piłkarskiej, a więc Górnika Zabrze. To miasto ma turystom do zaoferowania naprawdę o wiele więcej, niż nam się wydaje. Dla większości Polaków Zabrze to przede wszystkim cenne zabytki techniki, które swą historyczną wartością skutecznie przyciągają uwagę. Jednak tak naprawdę na jakie obiekty postindustrialne warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Zwiedzanie Górnego Śląska

Jednym z najciekawszych zabytków techniki, jakimi może się pochwalić nie tylko Zabrze, ale i cały Górny Śląsk, jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Guido. Została ona założona w 1982 roku. Znajduje się przy ulicy 3 Maja 93 w Zabrzu. Prowadzące przez jej teren podziemne trasy turystyczne zachwycają, a podziemna wędrówka w towarzystwie miejscowego przewodnika może się dla każdego gościa okazać wspaniałą przygodą. Co warto wiedzieć na temat kopalni, która jest miejscem tak chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całej Polski?

Kopalnia Guido – ważny zabytek Górnego Śląska

Dzieje kopalni sięgają połowy XIX wieku. Jej powstanie jest zasługą księcia Guido Henckla von Donnersmarcka – magnata, którego inwestycje miały ogromny wpływ na gospodarczy i przemysłowy rozwój Górnego Śląska. Co dziś można zobaczyć na terenie jednego z najważniejszych zakładów pracy, jakie powstały dzięki niemu? Współczesna kopalnia Guido to cenny zabytek techniki i wielka atrakcja turystyczna. W trakcie wędrówki po podziemnej trasie turystycznej można zobaczyć takie ciekawostki, jak dawne narzędzia górnicze. Kto zjedzie na poziom 320 metrów, ten będzie mógł zapoznać się z zasadami pracy kombajnu ścianowego oraz zmierzyć się z wąskimi korytarzami. Nowością jest poziom 355. Tu można wczuć się w rolę górnika i zmierzyć się z tymi zadaniami, z jakimi osoby pracujące pod ziemią muszą się borykać każdego dnia.