Noworoczny hejnał z wieży zabrzańskiego Ratusza

Po raz kolejny na z wieży zabrzańskiego Ratusza rozbrzmiał Hejnał, który skomponowano w 1997 roku przez księdza profesora Romualda Raka. W tym roku, dnia 1 stycznia, Hejnał został wykonany przez trójkę muzyków, którzy tradycyjnie mieli na sobie górnicze mundury.

Wyjątkowy Hejnał z wieży Ratusza w Zabrzu

Zabrzanie hucznie powitali Nowy Rok. Na terenie całego miasta wystrzeliwały petardy w noc sylwestrową. Z kolei 1 stycznia mieszkańcy Zabrza mogli usłyszeć Hejnał, który został odegrany z Ratusza przy ulicy Religi 1. Po wykonaniu Hejnału, w mieście odbyła się także uroczysta Msza Święta z okazji Nowego Roku. Msza odbyła się w Kościele pod wezwaniem świętego Kamila. Zgromadzeni modlili się w intencji miasta Zabrze. Intencja dotyczyła również wszystkich mieszkańców.

Hejnał w Zabrzu odgrywany jest publicznie od 2007 roku. Przypomnijmy jednak, że sam zapis o wykonaniu muzyki pojawił się w Statucie Miasta Zabrze już w 2000 roku. Twórcą muzyki jest ksiądz profesor Romuald Rak. Był to ceniony muzykolog i liturgista. Podczas swojej kariery wykładał na Uniwersytecie Katolickim Lubelskim, a także Wyższym Duchownym Seminarium w Fuldzie. Oprócz tego miał okazję prowadzić liczne wykłady również w RFN. W Republice Federalnej Niemiec wykładał dla duszpasterzy pochodzących z Polski.