Wielka odnowa zabytkowego Hotelu Admiralspalast w Zabrzu

Zbudowany w 1927 roku, zabytkowy Hotel Admiralspalast w Zabrzu jest jednym z najważniejszych symboli tego śląskiego miasta. Ten reprezentacyjny budynek przez wiele lat pełnił różne role, a teraz Zabrze planuje go odrestaurować i przekształcić w centrum promocji i rozwoju miasta. Miasto otrzymało na ten cel rządową dotację w wysokości 30 mln złotych. Ten wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego obiekt znajduje się pod adresem ul. Wolności 305.

Realizacja budowy rozpoczęła się w 1924 roku i trwała przez cztery lata. Hotel był oddawany do użytku stopniowo, począwszy od otwarcia Piwiarni Bawarskiej na około 250 miejsc 22 maja 1926 roku. W październiku tego samego roku otwarto pierwsze piętro, które składało się z kawiarni, restauracji oraz sali balowej na 500 osób. Od drugiego do czwartego piętra mieściło się 48 pokoi hotelowych, każdy wyposażony w umywalkę z bieżącą wodą. Na dachu hotelu oddano do użytku ogród z kręgiem tanecznym dla 350 osób, co nastąpiło 25 grudnia 1927 roku.

W 2012 roku Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych (WPUT) w Katowicach, będące właścicielem obiektu, rozpoczęło remont obiektu w nadziei na jego ponowne otwarcie. Jednak prace zostały przerwane i w 2020 roku WPUT wystawił obiekt na sprzedaż za kwotę 4 mln złotych. W styczniu 2022 roku miasto Zabrze nabyło ten były hotel za kwotę 3,5 mln złotych.

Zgodnie z zapowiedzią władz miasta Zabrze, budynek dawnego hotelu Admiralspalast zostanie przekształcony w centrum promocji i rozwoju Zabrza. Miasto otrzymało na ten cel rządową dotację w wysokości 30 mln złotych. Obiekt ma zostać gruntownie odremontowany według projektu popularnego polskiego architekta i urbanisty Tomasza Koniora. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma Warbud, a całość renowacji będzie kosztować około 53 mln złotych.