Ochrona prywatnej zieleni – Policja przypomina o bezpieczeństwie na działkach

Chociaż jesień umożliwia nam cieszenie się słonecznym krajobrazem i spędzanie czasu w otoczeniu natury, to także okres, gdy wielu spośród nas z radością oddaje się pracowitym chwilom w swoich ogrodach. Często jest to czas, w którym przygotowujemy nasze działki do nadejścia zimy. Pomimo jesiennych porządków, ważne jest, by nie zapominać o pewnym aspekcie – złodzieje również mogą odwiedzić nasze działki. Głównie jesień i zima są czasem, kiedy altany na działkach przez kilka miesięcy pozostają bez nadzoru. Należy mieć świadomość, że to właśnie podczas tych pór roku najczęściej dochodzi do włamań oraz kradzieży na terenie działek.

Aby ustrzec się przed takimi nieprzyjemnościami lub przynajmniej zminimalizować ryzyko uszczerbku na mieniu, policjanci sugerują stałe monitorowanie swoich działek oraz apelują o niepozostawianie cennego sprzętu, narzędzi czy innych wartościowych rzeczy na długie miesiące w altanach czy komórkach na działkach.

Złodziej może skorzystać z okazji i ukraść przedmioty pozostawione bez opieki przez działkowców zanurzonych w jesienne prace. Może on zabrać torebki, telefony, laptopy, zegarki, rowery i inne przedmioty takie jak kosiarki czy narzędzia.

Dlatego policja apeluje do miłośników spędzania czasu na działkach, aby podczas wykonywania różnych prac nie tracili ze wzroku swoich cennych przedmiotów i by nie zostawiali żadnych wartościowych rzeczy w altanach czy schowkach na narzędzia. Cenne elektryczne narzędzia czy sprzęty kuchenne mogą przyciągać potencjalnych złodziei, więc warto je zabrać do domu.

Podpowiedzi dla działkowców:

  • Nie zabieraj na działkę wartościowych przedmiotów lub dużych sum pieniędzy;
  • Nie zostawiaj rzeczy wartościowych w altance lub w samochodzie bez nadzoru;
  • Trzymaj przy sobie cenne przedmioty takie jak telefony czy torebki, albo pozostaw je w zamkniętej altanie;
  • Nie informuj innych o tym, jaki sprzęt przechowujesz na działce;
  • Zawsze zamykaj altankę, pomieszczenie gospodarcze lub szopkę na narzędzia kiedy opuszczasz działkę;
  • Zwracaj uwagę na nieznajomych, którzy bez celu spacerują po ogrodach działkowych. Zainteresowanie i zapytanie kogo szukają może ich odstraszyć;
  • Zgłoś policji podejrzanie zachowujące się osoby, postaraj się zapamiętać ich wygląd;
  • Zanotuj numery fabryczne lub seryjne cennych przedmiotów – ułatwi to Policji identyfikację w razie kradzieży;
  • Zainstaluj solidne zamki w swojej altanie, przemyśl montaż bezpiecznych drzwi, najlepiej okutych blachą oraz okien z szybami antywłamaniowymi;
  • Jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa – zadzwoń na Policję.

Jeśli zauważysz, że doszło do włamania lub kradzieży w altanie, nie dotykaj niczego, aby nie niszczyć ewentualnych śladów pozostawionych przez przestępcę. Bezzwłocznie powiadom organy ścigania dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz