Weekendowa akcja Straży Granicznej: zatrzymanie blisko 60 migrantów na granicy polsko-słowackiej

W miniony weekend, Straż Graniczna na Śląsku zareagowała na sytuację związaną z nielegalnym przekroczeniem granicy Polski ze strony Słowacji. Jak wynika z komunikatu, jaki wydał w poniedziałek Śląski Oddział Straży Granicznej, w rejonie Zwardonia oraz Jaworzynki zatrzymano prawie 60 migrantów.

Z informacji Straży Granicznej wynika, że pierwsze incydenty miały miejsce w piątkowe przedpołudnie na terenie Zwardonia. Tam zatrzymano do kontroli osobówkę o polskich numerach rejestracyjnych, z której wyskoczyło pięć osób i uciekło. Mimo intensywnych poszukiwań w okolicy przez strażników granicznych oraz policjantów, nie udało się ich odnaleźć. Jednakże, kierujący pojazdem 46-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany i oskarżony o organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy. Na decyzji sądu w Żywcu trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego.

Dzień później, w sobotę, funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w okolicach Zwardonia pięciu nielegalnych imigrantów. Wszyscy to dorośli obywatele Syrii, którzy poruszali się przez las bez dokumentów. Rozpoczęto wobec nich postępowanie administracyjne, które ma na celu wydanie decyzji nakazujących im powrót do kraju pochodzenia.

W niedzielę, dzięki współpracy z opolskim oddziałem Krajowej Administracji Skarbowej, strażnicy zatrzymali na węźle autostrady A4 pod Prószkowem 32 osoby, twierdzące, że są obywatelami Syrii. Wśród nich były dwie kobiety i dwoje dzieci w wieku 7 i 8 lat. Grupa ta była przewożona busem o numerach rejestracyjnych słowackich. Kierujący pojazdem uciekł, zostawiając samochód razem z pasażerami.

Również w niedzielę, na podstawie informacji od Wojsk Obrony Terytorialnej, Straż Graniczna zatrzymała w Jaworzynce grupę 22 obywateli Syrii. Wszystkie te osoby posiadały dokumenty uprawniające do czasowego pobytu na terenie Słowacji, jednak nie zawierały one żadnych danych personalnych. Obecnie wszyscy zatrzymani są przetrzymywani w budynkach Straży Granicznej.

Przypomnijmy, że Śląski Oddział Straży Granicznej jest odpowiedzialny za ochronę granic Polski z Czechami oraz Słowacją na terenie województw śląskiego i opolskiego.

Dodaj komentarz