32-letni mieszkaniec Zabrza pod wpływem alkoholu spowodował kolizję

Jedna z ostatnich sobotnich poranków około godziny 11.00 była miejscem incydentu drogowego, który mógł mieć tragiczne skutki. Mężczyzna w średnim wieku, mający 32 lata i pochodzący z miasta Zabrze, zdecydował się na nieodpowiedzialne i bezprawne działanie, mianowicie prowadzenie swojego pojazdu marki Peugeot będąc w stanie nietrzeźwości. Przy tym zdarzeniu nie było żadnych ofiar, ale kierowca uszkodził miejski kosz na śmieci podczas parkowania na ulicy Wolności.

Wszystko to zostało zaobserwowane przez przypadkowego przechodnia, który zauważył całe zajście. To dzięki jego czujności i odpowiedzialności obywatelskiej, niemal natychmiast powiadomiono lokalną policję o incydencie. Funkcjonariusze szybko zjawili się na miejscu i przeprowadzili badanie alkomatem, które potwierdziło stan nietrzeźwości kierowcy – wynik wynosił ponad dwa promile alkoholu we krwi. Na skutek tego mężczyzna został pozbawiony uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a teraz musi odpowiedzieć za swoje działania w sądzie.

Służby policyjne z Zabrza przy tej okazji przypominają, że polskie prawo jest surowe dla osób łamiących te przepisy. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, sąd może nałożyć dodatkową karę finansową – nie mniej niż 5 tysięcy złotych dla osób, które po raz pierwszy zostały przyłapane na prowadzeniu pod wpływem, a nie mniej niż 10 tysięcy złotych dla recydywistów. W przypadku spowodowania wypadku drogowego będąc pod wpływem alkoholu obligatoryjna jest nawiązka nie mniej niż 10 tysięcy złotych. Dodatkowo, czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, a minimalny okres zakazu to 3 lata.

Dodaj komentarz