Chrońmy bezdomnych podczas zimowych chłodów

Zmiana pory roku na sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą coraz niższe temperatury, które niejednokrotnie spadają poniżej zera. Szczególnie negatywny wpływ tych warunków odczuwają osoby bezdomne, dla których nierzadko stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia. W tym okresie roku liczba zgonów wynikających z wychłodzenia organizmu rośnie. Policja co roku podejmuje kroki mające na celu zapobieganie takim tragediom, przeprowadzając kontrolę miejsc, gdzie osoby bez dachu nad głową szukają schronienia od mrozów. Każdy z nas powinien być czujny i informować Policję, jeżeli widzi osobę zagrożoną wychłodzeniem. W takich sytuacjach można dzwonić pod numer alarmowy 112, skorzystać z infolinii 987 dostępnej przez całą dobę bezpłatnie, lub zgłosić to za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wraz z obniżeniem temperatur, służby policyjne oraz inne instytucje zwiększają swoją aktywność w zakresie kontroli miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne. Porzucone domy, altanki na działkach, klatki schodowe – to tylko niektóre z miejsc, gdzie możemy napotkać osoby szukające schronienia przed zimnem. Niska temperatura stanowi zagrożenie nie tylko dla bezdomnych, ale także dla samotnych i starszych osób, a także dla tych, które pod wpływem alkoholu mogą narażać się na wychłodzenie poza domem. Wiele z tych osób umiera również wskutek pożarów lub zatrucia tlenkiem węgla. Często miejsca, w których szukają one schronienia, są technicznie niesprawne i stanowią dodatkowe zagrożenie. Funkcjonariusze sprawdzają te miejsca, mając na uwadze pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Apelujemy o czujność do wszystkich, którzy są w stanie dostrzec takie osoby. Powinniśmy natychmiast kontaktować się z odpowiednimi służbami, gdy zauważymy kogoś narażonego na wychłodzenie.

W okresie od 1 listopada do 31 marca każdego roku działa specjalna infolinia dostępna 24/7, na terenie całego województwa śląskiego. Dzwoniąc pod numer telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwościach udzielania pomocy osobom bezdomnym. Szersze informacje na ten temat dostępne są również na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Społeczność powinna podejmować odpowiedzialność za reagowanie na cierpienie innych. Każdy z nas powinien okazać solidarność i empatię wobec osób, które mogą potrzebować pomocy, szczególnie w tak trudnym okresie jak zima. Możemy uratować czyjeś życie, dzwoniąc pod numer 112, jeśli widzimy osobę zagrożoną wychłodzeniem.

Informacje na temat osób bezdomnych, które potrzebują pomocy, można również przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia „Bezdomność”. Pamiętajmy jednak, że strona ta nie służy do zgłaszania przypadków wymagających natychmiastowej interwencji Policji. W takiej sytuacji należy skontaktować się z numerem alarmowym 112, 986 lub 999.

Zadbaj o bezpieczne ogrzewanie z nagrzewnicą powietrza olejową z odprowadzeniem spalin na NORWIT.PL. Efektywność i bezpieczeństwo w jednym!