Wieża Ciśnień w Zabrzu: od zapomnianej perły do centrum nauki o węglu

Wieża Ciśnień, usytuowana przy ulicy Zamoyskiego w Zabrzu, jest nie tylko ważną ikoną miasta ale także ważnym punktem na mapie industrialnej architektury Śląska. Ta zjawiskowa konstrukcja, powstała w 1909 roku jako integralna część miejskiej infrastruktury wodociągowej, swoją formę zawdzięcza umiejętnościom projektantów – architekta Augusta Kinda i radcy budowlanego Friedricha Loose. Wznosząca się na wysokość 46 metrów wieża, o średnicy 23,3 metra, składa się z głównych elementów konstrukcyjnych: ośmiu filarów ułożonych na planie regularnego ośmiokąta oraz centralnego filaru. Poniżej dachu mansardowego mieścił się zbiornik na wodę, który jednak w ostatnich latach został rozebrany. Trzy dolne poziomy obiektu były wykorzystywane jako przestrzeń mieszkalna i biurowa.

Mimo iż niedawno budynek był bliski rozbiórki ze względu na postępujące niszczenie, udało się go ocalić dzięki interwencji miasta. Po gruntownym remoncie wnętrz, obecnie mieści on m.in. kawiarnię z przeszklonym tarasem, z którego przy dobrej pogodzie można podziwiać widok na Beskidy. Jednak kluczową rolę pełni tutaj interaktywna wystawa o nazwie „Carboneum”, która pozwala zwiedzającym na odkrywanie tajemnic węgla.

Wystawa została umiejscowiona w dawnym zbiorniku na wodę i podzielona na kilka stref tematycznych. Zwiedzający mogą dowiedzieć się jak powstaje węgiel dzięki filmowi wprowadzającemu do tematu, a następnie poprzez interaktywne stacje mogą poznać różne formy występowania węgla, jego zastosowania oraz obieg w przyrodzie. Na terenie ekspozycji znajduje się również laboratorium przeznaczone dla warsztatów i zajęć edukacyjnych. Wystawa kończy się multimedialnym stołem z interaktywną grą, podsumowującą całość odwiedzin lub zajęć edukacyjnych. Dodatkowym elementem jest stanowisko informacyjne na parterze wieży ciśnień, które prezentuje historię i zasady działania tego obiektu.

Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, wyraża swoje zadowolenie z odnowy tego historycznego miejsca: „To budyniec z nowym życiem. Wieża Ciśnień w Zabrzu to jedna z najwspanialszych, jeśli nie najlepsza, konstrukcja tego typu na Śląsku. Jest to dziedzictwo, które pragniemy chronić i przekazać kolejnym pokoleniom. Cieszy mnie, że udało nam się stworzyć kolejne piękne miejsce w Zabrzu.”

Dodaj komentarz