Oszustwa inwestycyjne online – 70-letni mieszkaniec Zabrza stracił 70 tysięcy złotych

Reklamy obiecujące łatwe zarobki przez inwestycje w różne rodzaje aktywów, takie jak akcje, obligacje, waluty, metale szlachetne, nieruchomości za granicą czy kryptowaluty, kwitną na popularnych platformach takich jak YouTube czy TikTok. Niestety, często są to tylko wyrafinowane pułapki oszustów. Potwierdza to przykład 70-letniego mieszkańca Zabrza, który zgłosił się we wtorek do miejscowej policji, twierdząc, że padł ofiarą oszustwa inwestycyjnego. Utrata pieniędzy w ten sposób jest bolesna, zwłaszcza że odzyskanie ich stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego policja apeluje o ostrożność i rozwagę przy decydowaniu o inwestycjach.

Z reguły struktura takiego oszustwa jest podobna – oferowane są atrakcyjne perspektywy zysków poprzez inwestycje w różnego rodzaju aktywa. Tym razem uwagę 70-letniego zabrzanina przyciągnęła reklama prezentowana w aplikacji TikTok. Senior został zmanipulowany do przekonania, że szybki zysk jest na wyciągnięcie ręki. Po wypełnieniu formularza kontaktowego, z pokrzywdzonym skontaktował się rzekomy doradca finansowy, który szczegółowo opisał cały proces inwestycyjny. Osoba ta, a potem kolejne osoby utrzymujące z nim kontakt, prowadziły go przez cały „proces inwestycyjny”. W wyniku manipulacji 70-latek zaciągnął nawet kilka kredytów. W rezultacie, w ciągu kilku tygodni oszuści wyłudzili od niego aż 70 tysięcy złotych.

Ponownie policja przestrzega przed inwestowaniem na podstawie nieweryfikowanych informacji i apeluje o rozwagę. Bezpieczeństwo finansowe jest kluczowe i należy podejmować decyzje inwestycyjne z pełną świadomością ryzyka.