35-letni zabrzanin zatrzymany za próbę kradzieży rozbójniczej

Mężczyzna w wieku 35 lat, mieszkaniec Zabrza, odpowie przed sądem za próbę przeprowadzenia kradzieży rozbójniczej. Sprawca usiłował dokonać kradzieży perfum o wartości 190 złotych w sklepie zlokalizowanym przy ulicy Wolności 273. Gdy został zauważony przez pracownika ochrony i zatrzymany, użył przemocy w celu ucieczki. Ta sytuacja skutkowała interwencją funkcjonariuszy z II Komisariatu Policji w Zabrzu, którzy po przybyciu na miejsce szybko ujęli sprawcę.

Wyraźnie wskazuje to na zagrożenie, jakim jest kradzież rozbójnicza, gdzie oprócz samych dóbr materialnych, narażone jest także bezpieczeństwo osób niewinne. Przestępca, który dla utrzymania posiadania skradzionego mienia używa bezpośrednio po kradzieży przemocy, odpowiada za przestępstwo kradzieży rozbójniczej. Za takie czyny kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Jednakże warto podkreślić różnicę między rozbójem a kradzieżą rozbójniczą. Mimo że w obu przypadkach przestępca używa przemocy wraz z zaborem, kluczowa różnica leży w momencie jej użycia oraz osobie, na którą jest skierowana. Kradzież rozbójnicza charakteryzuje się dwoma etapami: najpierw następuje zabor mienia bez użycia siły, a dopiero po tym, przemoc jest stosowana w celu utrzymania posiadania skradzionego dobra. Przemoc może objawiać się zarówno jako faktyczne użycie siły wobec innej osoby, jak i zagrożenie natychmiastowym jej użyciem. Może być też rozumiana jako doprowadzenie ofiary do stanu nieprzytomności czy bezbronności.