Konferencja naukowa pt. "Serce" zorganizowana w "Jedynce" w Zabrzu

Dzień dzisiejszy w Zabrzu obfitował w wydarzenia naukowe – odbyła się tam konferencja pt. „Serce”, która miała miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Zbigniewa Religi. Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, łącząc w sobie różne aspekty postrzegania serca – nie tylko przez pryzmat medycyny, ale także innych dziedzin, jak fizyka czy poezja.

W dyskusji uczestniczyli między innymi Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza, przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański, dziekan Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi dr n. med. Grzegorz Religa, a także inni zaproszeni goście.

Konferencja została zorganizowana jako hołd dla patrona szkoły, wybitnego kardiochirurga i pioniera transplantacji w Polsce, Zbigniewa Religi. W związku z nadejściem 15-ej rocznicy jego śmierci, zdecydowano się na przeprowadzenie interdyscyplinarnych rozmów na temat serca – organu, który jest nie tylko przedmiotem zainteresowania nauki, ale także inspiracją dla świata sztuki.

Pierwszą prelekcję wygłosił prof. Tomasz Szczepański, który podzielił się swoimi refleksjami na temat aktualnych trendów w medycynie dotyczących troski o serce najmłodszych pacjentów. Następnie studenci szkoły przedstawili swoje prezentacje dotyczące np. motywów serca w literaturze, zastosowaniu fizyki w medycynie czy wpływu kofeiny obecnej w popularnych napojach na pracę tego kluczowego organu. Swoje referaty zaprezentowali również prof. Piotr Wilczek, Piotr Lewandowski i dr Grzegorz Religa.

Dodaj komentarz