Zabrzańska policja alarmuje: Oszustwa z wykorzystaniem BLIK nabierają na sile

W Zabrzu wzrasta liczba przypadków oszustw z wykorzystaniem popularnej metody płatności, jaką jest system BLIK. Zdaniem lokalnej policji, przestępcy coraz częściej podszywają się pod różne osoby w celu manipulacji ofiarami i wyłudzania od nich kodów do płatności. Wielu obywateli zgłasza kradzieże pieniędzy z ich kont za sprawą tych oszustw. Apelujemy do wszystkich, by nigdy nie dzielili się swoimi danymi bankowymi z osobami trzecimi.

Najświeższy przypadek dotyczy 43-letniego mężczyzny, który został oszukany przez osobę podającą się za pracownika banku. Przestępca skutecznie zmanipulował swoją ofiarę, wmawiając jej, że jej środki są w niebezpieczeństwie i muszą zostać zabezpieczone. Jak zapewniał, zabezpieczenie to miało nastąpić poprzez zatwierdzenie transakcji za pomocą systemu BLIK. Niestety, po wykonaniu tej operacji, mężczyzna stracił 9000 złotych. Kolejny incydent miał podobny przebieg, choć tym razem osoba podszywająca się pod pracownika banku skierowała swoje działania na kobietę. W wyniku manipulacji, 32-latka przelała oszustowi 2000 złotych za rzekomy zakup towaru na portalu aukcyjnym.

Wyłudzenia z użyciem systemu BLIK stają się coraz bardziej powszechne, a ich łatwość polega na tym, że wystarczy jednorazowy kod do natychmiastowego wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Z tego powodu policja intensywnie ostrzega przed tego typu oszustwami i apeluje o rozwagę. Należy pamiętać, że niepowołane osoby nie powinny mieć dostępu do naszych danych logowania do kont bankowych ani kodów do płatności mobilnych.

Dodaj komentarz