Wypoczynek na łonie przyrody podczas majówki w Geoparku Grzybowicach w Zabrzu!

Poczuj bliskość natury i odpocznij podczas długiego weekendu majowego! Szereg miejsc pełnych zieleni znajduje się na terenie Zabrza, jednak specjalną uwagę zasługuje otwarty rok temu Geopark w Grzybowicach. Jest to idealne miejsce do relaksu i podziwiania ożywionej przyrody – nie tylko dla mieszkańców miasta, ale również dla turystów.

„Ta inwestycja to odpowiedź na potrzeby naszej społeczności. Cieszy mnie, że dzięki współpracy udało nam się pozyskać fundusze na rozwój miejsc, które są nie tylko przyjemne dla spędzania wolnego czasu, ale także korzystnie wpływają na zdrowie” – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Geopark w Grzybowicach to miejsce, które całkowicie zmieniło swoje oblicze po degradacji spowodowanej działalnością przemysłową. Oferta parku obejmuje dwukilometrowe trasy spacerowe, czyste stawy i stałe miejsca do grillowania. Ten zupełnie odmieniony skrawek miasta został oddany do dyspozycji mieszkańców w czerwcu ubiegłego roku.

Przeprowadzenie rekultywacji Geoparku było możliwe dzięki pozyskanym przez Zabrze funduszom z Unii Europejskiej. Projekt podzielony został na dwie części: północną i południową. W części północnej, gdzie kiedyś znajdowało się wyrobisko gliny, wykonano prace polegające na usunięciu nasypów i umocnieniu skarp. Dodatkowo udostępniono mieszkańcom teren dawnego wydobycia gliny poprzez stworzenie ścieżek i schodów prowadzących do wnętrza wyrobiska oraz pomostu – punktu startowego dla ścieżek edukacyjnych. Na obszarze parku zamontowano również tablice informacyjne dotyczące dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części parku powstała infrastruktura rekreacyjna, w tym mała architektura – ławki, wiaty rekreacyjne. Oczyszczono tam zbiorniki wodne, a przy nich zbudowano drewniane pomosty. Goście mogą odpocząć na trawiastej plaży wyposażonej w leżaki.

Miasto Zabrze, dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pokryło 85% kosztów inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

Dodaj komentarz