Troje odważnych nastolatków przyczyniło się do aresztowania mężczyzny, który brutalnie pobił 72-latka

W Komisariacie II Policji w Zabrzu doszło do aresztowania 27-letniego mężczyzny, podejrzanego o podwójną agresję. To, co przyciąga uwagę w tej sytuacji to fakt, że to trzej niepełnoletni, obserwując brutalne zachowanie sprawcy wobec starszego człowieka, zdecydowali się na interwencję. Po ujęciu agresora, zabrzańscy nastolatkowie przekazali go funkcjonariuszom policji.

Całe zdarzenie miało miejsce we wtorek, dokładnie około godziny 10:00, w okolicy ulic Trocera i Staromiejskiej. Na oczach przechodniów 27-latek zaatakował starszego o 45 lat mieszkańca Zabrza, bijąc go bez wyraźnej przyczyny. Gdy starszy mężczyzna upadł, agresor kontynuował swoje działania, ciągnąc go za nogę i kopiąc przez kilkanaście metrów. Sytuację tę zaobserwowało trzech 17-latków, którzy zdecydowali się działać. Udało im się obezwładnić sprawcę i dostarczyć go do najbliższego komisariatu.

Na komisariacie młodzi świadkowie opowiedzieli policjantom o zdarzeniu. Po ich relacji 27-latek został zatrzymany, a funkcjonariusze udali się na miejsce incydentu, by pomóc pokrzywdzonemu 72-latkowi. Początkowo udzielono mu pierwszej pomocy, później przechodnie wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, który zabrał poszkodowanego do szpitala. Obecnie jego życie nie jest zagrożone.

Badanie trzeźwości sprawcy wykazało obecność prawie 2 promili alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo, jak ustalili policjanci, miał on notki karne za posiadanie narkotyków i groźby karalne. Okazało się również, że tego samego dnia zaatakował innego mężczyznę – 45-letniego Niemca oraz zdewastował sklep przy ulicy Łanowej.

Tej historii dodaje smaku obywatelska postawa młodych zabrzan i innych świadków tych zdarzeń. Jest to żywy dowód na skuteczność kampanii społecznej „Nie reagujesz – akceptujesz”, której celem jest zminimalizowanie liczby przestępstw pospolitych i zwiększenie reakcji mieszkańców na naruszenia prawa.

Kampania ta, prowadzona przez funkcjonariuszy policji z garnizonu śląskiego, realizowana jest na różne sposoby. Organizowane są spotkania z mieszkańcami regionu, mające na celu zwiększenie wrażliwości społecznej na różne formy przestępczości.

W przypadku tak skomplikowanych zagadnień jak przestępstwo, nawet najbardziej efektywna Policja nie będzie w stanie spełnić swojej roli bez aktywnego wsparcia ze strony obywateli.