Wstrząsający incydent w Zabrzu: Młodzi obywatele ujęli mężczyznę podejrzanego o brutalny atak na seniora

Policjanci z drugiego komisariatu w Zabrzu doprowadzili do zatrzymania 27-letniego mężczyzny, który jest podejrzewany o pokrzywdzenie dwóch osób poprzez naruszenie ich nietykalności cielesnej. Swoją rolę w tej sprawie odegrali także trzej 17-letni chłopcy, którzy stanowczo zareagowali na agresję, której byli świadkami. Po obezwładnieniu mężczyzny przyprowadzili go do najbliższego komisariatu.

Kryminalna sytuacja miała miejsce we wtorek około godziny 10:00 na skrzyżowaniu ulic Trocera i Staromiejskiej. Tam 27-latek zaatakował 72-letniego mieszkańca Zabrza, bijąc go niespodziewanie i bez wyraźnej przyczyny. Gdy staruszek upadł, napastnik kontynuował swoje działanie, ciągnąc go za nogę na odległość kilkunastu metrów i kopiąc go. Całe zajście zostało dostrzeżone przez grupkę trzech szybko reagujących 17-latków. Wspólnie udaremnili dalszy atak i eskortowali agresora do najbliższej jednostki policji.

W komisariacie młodzi świadkowie opowiedzieli o zdarzeniu funkcjonariuszom. Zatrzymano 27-latka, a w międzyczasie policjanci udali się na miejsce zdarzenia, gdzie znaleźli pobitego seniora. Udzielono mu niezbędnej pierwszej pomocy, zaś wcześniej wezwany przez przechodniów zespół medyczny przejął dalszą opiekę i przetransportował go do szpitala. Na szczęście stan zdrowia 72-letniego mężczyzny jest stabilny i nie jest zagrożony.

Przy zatrzymaniu sprawcy wykazano u niego blisko 2 promile alkoholu we krwi. Dodatkowo, dzięki informacjom uzyskanym od funkcjonariuszy, dowiedzieliśmy się, że podejrzany miał już notki policyjne za posiadanie narkotyków i wydawanie gróźb karalnych. Ustalono również, że tego samego dnia zaatakował inną osobę – 45-letniego Niemca. Ponadto sprawca dokonał zniszczeń w sklepie przy ulicy Łanowej, co również zostało mu postawione jako zarzut.

W tym kontekście warto podkreślić dzielną postawę młodych zabrzian oraz innych świadków incydentu. Ich reakcja nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w świetle kampanii społecznej „Nie reagujesz – akceptujesz”, mającej na celu redukcję liczby przestępstw pospolitych i wzrost świadomości społecznej.

Służby śląskiego garnizonu policji prowadzą tę kampanię na różne sposoby, organizując między innymi spotkania z lokalną społecznością. Celem tych działań jest zwiększenie czujności obywateli wobec różnych form przestępczości. Policja bowiem, mimo swojej skuteczności, nie jest w stanie pełnić swoich obowiązków bez aktywnego wsparcia ze strony społeczeństwa.