Minister Sławomir Nitras odwiedza Zabrze promując Program Wsparcia Akademii Piłkarskich

Sławomir Nitras, pełniący obowiązki Ministra Sportu i Turystyki, zaszczytował swoją obecnością miasto Zabrze. Jego wizyta miała miejsce wczoraj, a punkte centralnym były obiekty sportowe Górnika Zabrze, gdzie spotkał się z zarządem klubu oraz drużyną. Minister Nitras odwiedził również halę widowiskowo-sportową „Pogoń” na ulicy Wolności 406 oraz stadion GKS Walka Zabrze, gdzie przeprowadził rozmowy z zawodnikami Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze. Spotkanie kulminacyjne miało miejsce na boisku treningowym przy ulicy Jaskółczej 40, gdzie odbyła się konferencja prasowa.

Podczas owej konferencji prasowej minister Sławomir Nitras wyraził swoją radość z możliwości visitacji tak znaczących dla polskiego sportu miejsc jak obiekty Górnika Zabrze. Deklarując swoje wsparcie dla piłki nożnej, podkreślił, że jest to dyscyplina, która inspiruje młodzież do działania. Minister Nitraś zauważył, jak miliony młodych osób uprawiają codziennie ten sport. Wyraził też swoje zrozumienie dla aktualnej sytuacji, kiedy to fundusze skierowane były głównie na piłkę nożną, a nie na akademie piłkarskie. W związku z tym, ogłosił rozstrzygnięcie pierwszego konkursu na funkcjonowanie akademii piłkarskich zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

W konferencji wzięli udział także Marek Gzik – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Wojciech Saługa – marszałek województwa śląskiego, prezydentka Zabrza – Agnieszka Rupniewska, wiceprezydent Zabrza – Tomasz Olichwer oraz przedstawiciele zarządu Górnika Zabrze. Ponadto obecny był Lukas Podolski – ambasador klubu oraz doradca społeczny zarządu Górnika Zabrze.

Podczas owego spotkania minister Sławomir Nitras ogłosił decyzję dotyczącą pierwszego naboru do Programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi Mężczyzn. Z ogółem 23 akademii z całej Polski otrzyma finansowe wsparcie na łączną kwotę przekraczającą 23 miliony złotych. To dopiero początek programu, który ma na celu wsparcie wszystkich akademii spełniających wymogi formalne. Całość programu ma do 2024 roku otrzymać łącznie 40 milionów złotych.

Program Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i I Ligi Mężczyzn jest inicjatywą, która została stworzona w 2024 roku. Jest to kolejny krok Ministerstwa Sportu i Turystyki w celu wsparcia środowiska piłkarskiego w Polsce. Program ma na celu popularyzację i promocję aktywności fizycznej wśród dzieci oraz wzmocnienie procesu szkolenia młodzieży w najlepszych klubach piłkarskich w Polsce.

Podczas pierwszego naboru do programu wpłynęło 36 wniosków, z czego 23 zostały zaakceptowane, a 13 odrzucone. Łączna kwota dotacji przyznanych w roku 2024 wyniosła 23 miliony 700 tysięcy złotych. Jednym z beneficjentów jest Fundacja Górnika Zabrze, której przyznano dotację na kwotę 1 milion 800 tysięcy złotych.

W czasie konferencji prasowej prezydentka Zabrza, Agnieszka Rupniewska, wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że młodzież zabrzańska angażuje się w sport. Pani Prezydent podkreśliła, że takie inicjatywy uczą młodych ludzi wartości, jakimi są fair play i szacunek do rywala, zarówno na boisku jak i poza nim. Wyraziła również swoje podziękowania dla ministra za przyznanie tak znacznej kwoty Akademii Górnika Zabrze.