Operacja "Trzeźwość" w Zabrzu – 8 kierowców pod wpływem alkoholu zatrzymanych podczas ostatniego weekendu

W poniedziałkowy poranek, funkcjonariusze zabrzańskiej drogówki przystąpili do realizacji operacji o nazwie „Trzeźwość”. Niezbędność takich działań została udowodniona przez wydarzenia z poprzedniego weekendu, kiedy to we Złotym Grodzie zatrzymano aż osiem osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Teraz wszyscy ci kierowcy będą musieli stawić czoła konsekwencjom swoich czynów przed sądem. Na skutek złamania prawa, grozi im teraz nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Warto przypomnieć, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Obowiązujące prawo jest bardzo surowe w tej kwestii – osoba, która jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających i decyduje się na prowadzenie pojazdu mechanicznego na drogach lądowych, może zostać ukarana grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet trzyletnim pozbawieniem wolności. Jeżeli kierowca był już wcześniej skazany za podobne przestępstwo, grozi mu nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Tymczasem, przepisy zaostrzyły reguły dotyczące orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów – minimalny okres tego zakazu został zwiększony z jednego roku do trzech lat, a maksymalny – z dziesięciu do piętnastu lat. Osoby, które wielokrotnie łamały te przepisy, mogą zostać pozbawione prawa jazdy na całe życie. Wprowadzone zostały również obowiązkowe grzywny dla osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości – sąd musi orzec wypłatę minimum 5 tys. zł od osoby, która po raz pierwszy została przyłapana na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu oraz co najmniej 10 tys. zł w przypadku recydywistów. Pieniądze te są przelewane na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.