29-latek z Zabrza, który przerażająco znęcał się nad swoją matką, został aresztowany przez funkcjonariuszy miejscowej policji. Rozgrywające się w zaciszu domowym sceny przemocy, zarówno psychicznej jak i fizycznej, przerywa teraz wydany przez sąd tymczasowy areszt. Mężczyzna następne trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym, co jest wynikiem decyzji sądu wydanej w piątek.
Dramatyczne wydarzenia zainicjowało zatrzymanie 29-latka przez funkcjonariuszy z Drugiego Komisariatu Policji w Zabrzu. Z informacji zebranych przez mundurowych wynikało, że mężczyzna stosował zarówno psychiczną jak i fizyczną przemoc wobec swojej matki. W piątek, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, sąd w Zabrzu postanowił zastosować wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Przestępstwo znęcania się, za które odpowiada mężczyzna, zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
W zwalczaniu przemocy domowej niezwykle ważna jest rola policji, która obok jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, ma obowiązek interweniować w przypadku podejrzenia przemocy. Działania te realizowane są w ramach procedury „Niebieska Karta”. Celem jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa.
Policja nieustannie monitoruje sytuacje rodzinne i reaguje na każdy sygnał mogący wskazywać na możliwość wystąpienia przemocy w rodzinie. W tym celu podejmuje szereg inicjatyw pozwalających na skuteczne zapobieganie takim sytuacjom. Działania te obejmują między innymi udostępnianie kanałów komunikacji dla obywateli, które wspierają przeciwdziałanie przemocy domowej.
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy domowej, pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z numeru alarmowego 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego niezwłocznie przekazują wszelkie zgłoszenia o takiej sytuacji do odpowiednich jednostek organizacyjnych Policji.
Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z bezpłatnej aplikacji „Alarm 112” stworzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja, dostępna na systemy Android i iOS, pozwala na zgłoszenie zdarzenia alarmowego bez konieczności wykonywania połączenia głosowego. Dodatkowo umożliwia dodanie adresów, pod którymi użytkownik najczęściej przebywa, co ułatwia precyzyjne wskazanie miejsca zdarzenia.
Kolejną możliwością jest skorzystanie z aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki niej osoby dotknięte przemocą domową mogą nawiązać kontakt telefoniczny lub mailowy z dyżurnym policjantem odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Aplikacja daje również dostęp do bazy danych zawierającej informacje o wszystkich obiektach policyjnych oraz dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z całego kraju.