Wymowną datą, która odcisnęła niezatarte piętno na kartach polskiej historii medycyny jest 5 listopada 1985 roku. To właśnie w tym dniu, za sprawą wybitnego kardiochirurga profesora Zbigniewa Religi i jego zespołu, w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu odbyła się pionierska transplantacja serca. Sukces tej operacji otworzył nowy rozdział w historii polskiej kardiochirurgii.
Zbigniew Religa urodzony 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach, zasłynął jako wybitny polski kardiochirurg. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie oraz zdaniu egzaminów ECFMG zdobył stypendium w Mercy Hospital. Później udoskonalał swoją wiedzę podczas staży podyplomowych w Stanach Zjednoczonych. W 1973 roku zdobył tytuł doktora nauk medycznych, a osiem lat później uzyskał habilitację. Od 1984 roku pełnił funkcję dyrektora Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, która obecnie jest znana jako Śląskie Centrum Chorób Serca. Za swe nieocenione zasługi dla polskiej medycyny, profesor Religa został odznaczony wieloma prestiżowymi orderami, takimi jak Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski w 1998 roku czy Order Orła Białego przyznany mu w 2008 roku.
Przełomowa operacja, którą przeprowadził prof. Zbigniew Religa w Zabrzu, była pierwszą skuteczną transplantacją serca dokonaną na terenie Polski. Podczas tego historycznego zabiegu asystowali mu lekarze: Jerzy Wołczyk, Bogusław Ryfiński, Andrzej Bochenek i Marian Zembała. 62-letni mężczyzna cierpiący na niewydolność serca był pierwszym pacjentem, który przeszedł przez ten proces. Mimo że operacja zakończyła się sukcesem, pacjent niestety zmarł dwa miesiące później z powodu sepsy. Mimo tego smutnego zakończenia, cały zabieg uważany jest za triumf w historii polskiej kardiochirurgii.