Zabrzańskie atrakcje. Poznaj Muzeum Górnictwa Węglowego

Dzieje górnictwa na Górnym Śląsku to wiele ważnych wydarzeń, dzięki którym region ten stał się przed laty ważnym ośrodkiem przemysłowym. Dziś wycieczki po tej części kraju są świetnym sposobem na poznawanie piękna zabytków techniki oraz odkrywanie dziejów przemysłu. Kto odwiedzi Zabrze, ten dzieje górnictwa węglowego będzie mógł odkrywać w wyjątkowo przyjemny i ciekawy sposób. A to za sprawą Muzeum Górnictwa Węglowego, które cieszy się sporym zainteresowaniem turystów.

W Zabrzu powstała pierwsza królewska kopalnia węgla

Zabrze to miejscowość, na terenie której pod koniec XVIII wieku powstała pierwsza na Górnym Śląsku królewska kopalnia węgla kamiennego. Stąd też nie przypadkowo znajduje się tutaj wiele symboli, które przypominają o historii węglowej tego miejsca. Bardzo znaczną i wyjątkowo ważną rolę odgrywa tutaj Muzeum Górnictwa Węglowego. Dlaczego ta placówka muzealna jest tak ważnym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii i techniki?

Muzeum Górnictwa Węglowego naprawdę warto odwiedzić

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których turyści będący na Śląsku powinni pokusić się o odwiedzenie Zabrza oraz zlokalizowanego tutaj Muzeum Górnictwa Węglowego. Przede wszystkim na zainteresowanie zasługuje już sam gmach, w którym mieści się Muzeum Górnictwa Węglowego. To eklektyczny gmach, który powstał w latach 70-tych XIX wieku i który początkowo pełnił rolę siedziby starostwa zabrzańskiego. Dumą tej budowli jest reprezentacyjna sala witrażowa, uznawana za jeden z najciekawszych przykładów neogotyku skandynawskiego.

W zabytkowych wnętrzach można obecnie podziwiać wiele ciekawych eksponatów, które związane są z górnictwem oraz z życiem codziennym mieszkańców Górnego Śląska. „Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym” to interesująca i pouczająca ekspozycja, z którą z pewnością warto się zapoznać. Oprócz tego w tym miejscu znajduje się wiele wartościowych wystaw. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wystawę „Tajemnice lasu karbońskiego” oraz na te ekspozycje, które dotyczą codziennego życia górników i ich rodzin. To właśnie one potrafią bardzo dobrze oddać klimat tamtych lat oraz sprawić, że turyści wynoszą wiele cennych informacji na temat górnictwa i życia w tamtym okresie.

Nie brak tu również zabytków związanych z orkiestrami górniczymi oraz zabytków sakralnych, których główną bohaterką jest św. Barbara – patronka górników, ciesząca się na terenie Górnego Śląska ogromnym szacunkiem.

Dodaj komentarz