Admiralspalast w Zabrzu: Przebudowa historycznego hotelu za pomocą funduszy rządowych

Admiralspalast, były prestiżowy hotel zlokalizowany w samym sercu Zabrza, ma przejść gruntowną transformację. Ta monumentalna zmiana obejmie stworzenie centrum promocji i ośrodka rozwoju. Plan modernizacji został przekazany w ręce lokalnej administracji miejskiej, która otrzymała na ten cel wsparcie finansowe od rządu w postaci dotacji wynoszącej 30 milionów złotych.

Zakres zlecenia obejmuje opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla planowanej przebudowy i zmiany przeznaczenia budynku Admiralspalast, położonego przy ulicy Wolności 305. Wszystko ma być wykonane na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego stworzonego przez biuro architektoniczne Konior Studio.

Informacje dostępne na platformie zamówień publicznych miasta ujawniają, że całkowity budżet przewidziany na zamówienie wynosi 61,1 miliona złotych brutto, w tym 41,4 miliona złotych brutto na zamówienie podstawowe. Na początku sierpnia wybrano korzystniejszą z dwóch ofert – firmę Warbud, której propozycja wynosiła 52,8 miliona złotych. Alternatywna oferta od firmy Mostostal Warszawa opiewała na kwotę 58,9 miliona złotych brutto.

W kontekście omawianego projektu warto przypomnieć, że miasto otrzymało w maju poprzedniego roku gwarancję dotacji rządowej wynoszącej 30 milionów złotych. Środki pochodziły z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych i były przeznaczone na rewitalizację obszaru miejskiego wokół budynku Admiralspalast.

Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, mówiła podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim o symbolicznym znaczeniu Admiralspalast dla miasta i jego historii.