Pszczoły: kluczowe składniki ekosystemu i ich rola w bioróżnorodności

Świętowanie Światowego Dnia Pszczół, który przypada na 20 maja, to doskonała okazja do podkreślenia niezwykłej roli, jaką pełnią te owady w naszym życiu i ekosystemie. Niezależnie od oficjalnej daty, wartości pszczół można docenić każdego dnia. Zapraszamy do uczestnictwa w specjalnym wydarzeniu zorganizowanym na ich cześć, które odbędzie się 20 sierpnia w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich i całkowicie bezpłatne, a jego organizatorem jest Urząd Miejski.

Dzień Pszczół obfitować będzie w różnorodne atrakcje – od spotkań z ekspertami zajmującymi się pszczelarstwem, po ciekawe warsztaty edukacyjne. Początek imprezy zaplanowany jest na godzinę 10:00.

Pszczoły pełnią kluczową rolę w ekosystemie, stanowiąc siłę napędową dla ponad 87% gatunków roślin na Ziemi, których zapylają. Jednak liczba tych niezwykle ważnych owadów maleje, co jest poważnym zagrożeniem dla bioróżnorodności. Głównymi powodami tych zmian są niewłaściwe i nadmierne stosowanie środków ochrony roślin, prowadzące do zatrucia pszczół – alarmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo podkreśla również, że pszczoły dostarczają jedną z najważniejszych usług ekosystemowych. Zapylają one wiele gatunków roślin będących źródłem pożywienia dla nas i wielu innych zwierząt. Co więcej, pszczoły mają znaczący wpływ na rośliny używane w celach ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych.

W kontekście produkcji rolniczej, proces zapylania przeprowadzany przez pszczoły to jeden z kluczowych czynników determinujących plon. Pszczoła miodna nie tylko zwiększa plony rolników, ale także dostarcza cennych produktów pszczelich takich jak miód, wosk pszczeli, pierzga, propolis czy mleczko pszczeli – dodaje MRiRW.

Dodaj komentarz