Powtarzające się wycofywanie niebezpiecznych produktów ze sklepów sieciowych: ostrzeżenia UOKiK w sierpniu 2023

W ciągu sierpnia 2023 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wielokrotnie ostrzegał społeczeństwo o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z popularnych produktów dostępnych w renomowanych sklepach sieciowych. Sytuacje, które mają potencjał prowadzić do katastrofalnych skutków, stają się coraz bardziej powszechne, co jest powodem do alarmu, zwłaszcza w sklepach takich jak Pepco, Action, Tedi czy Decathlon, gdzie te produkty zostały już wycofane.

Przyjrzyjmy się kilku przykładom. Istotnym zagrożeniem była latarka dla dzieci zawierająca baterie małe na tyle, by dziecko mogło je połknąć. Inny produkt, lalka, zawierała plastyfikatory w stężeniu przekraczającym dopuszczalne normy, co mogło stanowić ryzyko dla zdrowia dzieci. Dodatkowo, kółko do pływania dla dzieci mogło się przewrócić podczas użytkowania, co mogło prowadzić do utonięcia. Latarnia gazowa natomiast stwarzała ryzyko zapłonu. Wszystkie te powody wycofania produktów są zróżnicowane, a najważniejsze jest to, że klienci mogą oddać je do sklepu bez konieczności przedstawiania paragonu i otrzymać zwrot pieniędzy.

Aktualna lista produktów wycofanych z powodu tych zagrożeń jest znaczna. Dostrzegamy tu między innymi kolczyki z sieci sklepów Pepco, które zawierały szkodliwy nikiel. Ponadto lalka Barbie syrenka ze sklepu TEDI miała wysoki poziom szkodliwych plastyfikatorów. Kolejnym niebezpiecznym produktem była latarnia gazowa z sieci sklepów Action, która posiadała duże ryzyko samozapłonu. Kosmetyki z serii POP Girl również zostały wycofane z powodu zawartości szkodliwych konserwantów.

Chociaż wiele z tych produktów zostało wycofanych z powodu wad produkcyjnych, niepokoi fakt, że problemy te dotyczą przede wszystkim tanich i popularnych przedmiotów dostępnych w sieciówkach, gdzie szkodliwe substancje są często spotykane. To powinno nas skłonić do przemyślenia potrzeby posiadania w naszych domach zabawek, ozdób i akcesoriów, które mimo niskiej ceny mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Najlepszym rozwiązaniem są świadome i przemyślane zakupy!

Dodaj komentarz