Oddawanie krwi w Polsce wobec globalnych statystyk

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 50% krajów na świecie posiada wystarczające zapasy krwi. Natomiast na terenie Europy, prawie 37% populacji przynajmniej raz w swoim życiu oddało tę cenną substancję. Niemniej jednak, tylko około 25% obywateli Polski regularnie oddaje krew. Powodem tak niskiego odsetka są przede wszystkim braki w edukacji na temat krwiodawstwa.

Zgodnie z regulacjami, potencjalnym dawcą krwi może zostać każda osoba dorosła w wieku pomiędzy 18 a 65 latami, o masie ciała przekraczającej 50 kg, nie przyjmująca żadnych leków na stałe. Dodatkowo, aby zostać krwiodawcą, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie można było mieć wykonanych takich zabiegów jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu czy innych części ciała lub zabiegi operacyjne i endoskopowe oraz inne badania diagnostyczne (na przykład gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Przyszli dawcy nie mogą też być leczeni krwią i jej preparatami krwiopochodnymi podczas tego okresu.

W dniu donacji krwi nie można być chorobowo osłabionym przez przeziębienie czy innego typu infekcje i nie wolno zażywać żadnych leków. Konieczne jest również dobrze się wyspać i zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu parę dni przed donacją poprzez wypicie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie. Również konsumpcja alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych oraz palenie papierosów są zabronione w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Krew można oddać w każdym dostępnym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Jest to możliwe po okazaniu dokumentu ze zdjęciem, preferowalnie dowodu osobistego.