Zamrażanie grzybów – jak to robić, aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok?

Grzyby, które zbieramy podczas letnich i jesiennych wędrówek po lesie, niestety szybko tracą swoją świeżość i zaczynają się psuć już parę dni po przybyciu do domu. Jak więc można przedłużyć ich trwałość? Kluczem do rozwiązania tego problemu jest przechowywanie grzybów w zamrażalniku. Zamrożenie pozwala na zachowanie wyjątkowych wartości odżywczych tych leśnych darów oraz daje możliwość cieszenia się ich smakiem nawet w zimowe miesiące.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje grzybów nadają się do mrożenia. Szczególnie dobrze sprawdzają się te o sprężystej i zwartej strukturze, które są świeże i zdrowe. Przed zamrożeniem grzybów należy dokładnie je ocenić, zweryfikować, czy nie są zasiedlone przez niewłaściwe organizmy.

Przygotowanie grzybów do mrożenia to proces, który wymaga szczególnej uwagi. Grzyby należy dokładnie zbadać, usunąć niepotrzebne części, a następnie oczyścić za pomocą pędzelka, noża i wilgotnej ściereczki. Większe sztuki powinny być pokrojone na mniejsze kawałki, podczas gdy mniejsze okazy mogą być mrożone w całości.

Jednak nie wszystkie gatunki grzybów mogą być zamrażane bez poddania uprzedniej obróbce termicznej, ponieważ po wyjęciu z zamrażarki mogą okazać się gorzkie. Grzyby blaszkowe, takie jak kurki i rydze, powinny zostać najpierw ugotowane przez kilka minut. Z kolei borowiki, kozaki, maślaki czy podgrzybki mogą być zamrażane bez wcześniejszej obróbki termicznej. Najlepszą jakość zapewniają świeże grzyby, które zamrażamy tego samego dnia kiedy zostały zebrane.

Po wyjęciu grzybów z zamrażarki, nie powinniśmy pozwolić im całkowicie rozmrozić – mogą wtedy stracić swoją chrupkość i smak. Najlepiej jest od razu wkładać je do ciepłej wody lub do gotującej się potrawy, lub na rozgrzaną patelnię. Ważną zasadą jest to, że grzyby rozmrożone raz nie powinny być ponownie mrożone – ta sama reguła dotyczy wszystkich innych produktów spożywczych.