Kamienie Pamięci: hołd dla ofiar Holokaustu w Zabrzu

9 września, przy ul. Wolności 321, mieszczącej się przy najbardziej rozciągniętej arterii miejskiej w kraju, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez krewnych rodziny Herzberg z Dani i Wielkiej Brytanii. Uroczystość polegała na zamocowaniu czterech stolpersteinów – „kamieni pamięci”. Upamiętniono w ten sposób Margaret, Oscara, Hansa i Franza Herzberg – zwykłych mieszkańców Zabrza przed II wojną światową, którzy padli ofiarami Holokaustu. Tym samym, Zabrze dołączyło do ponad stu tysięcy innych miejsc w Europie, gdzie także znajdują się takie kamienie.

Pomysłodawca i twórca tego niezwykłego projektu, artysta Gunter Demnig, przybył specjalnie z Berlina, aby osobiście umieścić cztery kamienie tuż przed wejściem do budynku, w którym do 1942 roku mieszkała rodzina Herzberg. Udział w uroczystości mieli nie tylko potomkowie upamiętnionych osób, ale również Łucja Chrzęstek-Bar – przewodnicząca Rady Miasta Zabrze, Dariusz Waleriański – radny RMZ, a także Ewa Pawłowska – naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Stolperstein to unikalny pomnik upamiętniający konkretne osoby – ofiary nazizmu Niemiec. Jest to kostka betonowa, umocowana w bruk i pokryta mosiężną tabliczką, na której wygrawerowane są dane upamiętnionej osoby: imię, nazwisko, daty urodzin i śmierci, a także informacje o jej losie. Tego typu kamienie umieszcza się zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania ofiary. To symboliczny sposób na upamiętnienie tych, którzy zginęli podczas nazistowskich prześladowań.