Finalizacja prac nad wiaduktem łączącym Zabrze i Gliwice

Zbliża się wielki dzień dla kierowców korzystających z drogi pomiędzy Zabrzem a Gliwicami. Wiadukt, będący kluczowym elementem tej trasy, ma zostać oddany do użytku publicznego pod koniec listopada bieżącego roku.

Rozpoczęte rok temu, w listopadzie 2021 roku, prace przy rekonstrukcji wiaduktu na ulicy Roosevelta znajdują się obecnie w zaawansowanej fazie. Jak informuje Danuta Bochyńska-Podloch, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, na dzień 19 października już zrealizowano ustrój nośny na prefabrykowanych belkach T i jesteśmy w trakcie wykonywania kap chodnikowych.

Bochyńska-Podloch przewiduje, że końcowy termin zakończenia prac i otwarcia drogi dla ruchu samochodowego przypada na 30 listopada 2023 roku. W ten sposób, po roku intensywnych prac, które rozpoczęły się piątego dnia listopada 2021 roku, gdy droga w stronę Gliwic została tymczasowo zamknięta, kierowcy w końcu będą mogli ponownie skorzystać z wyremontowanej trasy.

Warto jednak przypomnieć, że proces rekonstrukcji nie był pozbawiony problemów. Na początku 2022 roku, a dokładnie pod koniec stycznia (informacja ta została podana do publicznej wiadomości dopiero pod koniec marca), prace na obiekcie musiały zostać chwilowo wstrzymane. Przyczyną takiej sytuacji była kolizja istniejących, starych fundamentów przyczółków wiaduktu z torami, którą wykryto dopiero podczas prac rozbiórkowych. Brak odpowiedniej dokumentacji archiwalnej obiektu z lat 1960-1970 dodatkowo skomplikował sytuację. Po kilkumiesięcznej przerwie prace wznowiono we wrześniu 2022 roku.

Dodaj komentarz