Oszust z Wrocławia zatrzymany przez policję w Zabrzu za wyłudzenie 340 tysięcy złotych od seniora

Funkcjonariusze Policji z Zabrza zatrzymali młodego wrocławianina, który miał udział w przestępstwie oszustwa pod przykryciem bycia policjantem. Posądzonego o to przestępstwo 18-latka oskarżono o wyłudzenie od starszej osoby niemal 340 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy na wniosek śledczych z Zabrza postanowił aresztować podejrzanego tymczasowo.

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego w zabrzańskiej komendzie zdołali ustalić tożsamość kolejnego uczestnika oszustwa metodą „na policjanta”. Zatrzymanie sprawcy miało miejsce we Wrocławiu w czwartek. Mieszkaniec tego miasta, będący jeszcze nastolatkiem, usłyszał zarzut współpracy w wyłudzeniu pieniędzy od 80-letniej kobiet pochodzącej ze Zabrza. Incydent miał miejsce w lutym tego roku. Maksymalna kara dla podejrzanego może wynosić do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie jest wciąż prowadzone, ma ono na celu ustalenie czy młodzieniec nie uczestniczył w innych przestępstwach.

Chcielibyśmy przypomnieć o potrzebie zachowania ostrożności, jeżeli otrzymali Państwo podejrzaną prośbę o wsparcie finansowe dla członka rodziny lub przekazania gotówki na rzecz Policji przez telefon:

– Nie dawajmy pieniędzy nieznajomym ani nie wykonujmy przelewów na podane numery kont.
– Nie podejmujmy pochopnych decyzji i nie wydawajmy od razu środków z banku – najlepiej jest przełożyć datę wpłaty lub udzielenia pożyczki o kilka dni.
– Zasięgnijmy porady u znajomych, sąsiadów, krewnych czy nawet policjanta pod numerem 112.
– Jeżeli ktoś twierdzi, że jest funkcjonariuszem Policji i żąda od nas gotówki, powinniśmy zakończyć rozmowę, a następnie zadzwonić pod darmowy numer 112 i natychmiast zgłosić taką sytuację.
– Każdy podejrzany telefon powinien być natychmiast zgłoszony do policji pod numerem alarmowym 112.
– Pamiętajmy, że ani policjanci, ani inni urzędnicy nigdy nie będą od nas wymagać wpłaty jakichkolwiek środków, zwłaszcza przez telefon.