Oszustwa bankowe przy wykorzystaniu AnyDesk – apel Policji o rozwagę

W związku z powtarzającymi się oszustwami, które wykorzystują techniki spoofingu numerów telefonicznych i aplikacji zdalnej kontroli, jak AnyDesk, Policja ponownie wzywa do zachowania ostrożności i rozwagi. Tego typu przestępstwa, znane jako „oszustwo na pracownika banku”, znacząco zyskały na popularności w ostatnim czasie. Sposób działania oszustów jest na tyle sprytny i przekonujący, że numer pojawiający się na ekranie podczas rozmowy telefonicznej odpowiada rzeczywistemu numerowi infolinii bankowej, co sprawia, że połączenie nie budzi żadnych podejrzeń. Dodatkowo, fałszywi pracownicy banków często proszą ofiary o instalację programu AnyDesk.

Zdjęcie prezentuje osobę w masce siedzącą przed laptopem. Oszustwa te zazwyczaj obejmują atrakcyjną obietnicę potencjalnego zysku. Przestępcy proponują różne rodzaje inwestycji, takie jak akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne nieruchomości czy alternatywne źródła energii. Jednakże ich najnowsza metoda polega nadawaniu pracowników banku. W jednym z ostatnich przypadków, oszust przekonał 77-letniego mężczyznę, że pomoże mu odzyskać środki zgromadzone na rzekomo starym koncie bankowym. Ten fałszywy pracownik banku zapewniał, że jest w stanie pomóc, ale wymagał zainstalowania programu AnyDesk.

AnyDesk to aplikacja umożliwiająca zdalne sterowanie komputerem lub innym urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon. Zazwyczaj jest wykorzystywany przez specjalistów IT do zdalnego rozwiązywania problemów technicznych z komputerami lub innymi urządzeniami. Niestety, coraz więcej oszustów wykorzystuje tę aplikację do przejmowania kontroli nad urządzeniami ofiar i uzyskiwania dostępu do ich kont bankowych. Dzięki zdalnej kontroli, oszust ma wpływ na wszystko, co pojawia się na ekranie telefonu ofiary, włączając w to treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Oszust może również samodzielnie manipulować urządzeniem ofiary. W omawianym przypadku, po uzyskaniu dostępu do komputera i telefonu pokrzywdzonego, przestępca przejął kontrolę nad jego kontem bankowym i przelał zgromadzone tam środki na swoje konto.

Odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest niezwykle trudne, dlatego Policja ponownie apeluje o ostrożność, zwłaszcza przy podejmowaniu ryzykownych decyzji finansowych i instalowaniu nieznanego oprogramowania. Zawsze, gdy pojawi się cień wątpliwości co do wiarygodności rozmówcy, warto skontaktować się bezpośrednio z naszym bankiem.