Niepostrzeżone ofiary mrozu: Jak możemy pomóc osobom bezdomnym w okresie zimowym?

W czasie kiedy nocne temperatury potrafią spaść poniżej zera, zaczyna wzrastać ryzyko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, które są niewystarczająco chronione przed zimnem. W okresie zimy wielokrotnie doświadczamy tragicznych informacji o śmiertelnych przypadkach wychłodzenia organizmu wśród tej grupy społecznej. W odpowiedzi na te smutne statystyki, siły policyjne każdego roku monitorują znane schronienia osób bezdomnych. Każdy z nas powinien być czujny i informować Policję, gdy widzimy osobę, która może być zagrożona wychłodzeniem. W tym celu można skorzystać z numeru alarmowego 112, darmowej infolinii dostępnej całodobowo pod numerem 987 oraz cyfrowej platformy Policji – Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak tylko temperatura zaczyna spadać, funkcjonariusze policji wspierani przez inne służby i instytucje koncentrują swoje działania na sprawdzaniu miejsc, gdzie mogą się ukrywać osoby bezdomne. Opuszczone budynki, ogródki działkowe czy klatki schodowe to miejsca, które najczęściej wybierają te osoby jako schronienie przed mrozem. Niskie temperatury stanowią zagrożenie nie tylko dla bezdomnych, ale również dla osób starszych, samotnych lub nietrzeźwych, które mogą znaleźć się na dworze i ulec wychłodzeniu. Dodatkowo, często dochodzi do tragicznych przypadków utraty życia w wyniku pożarów czy zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożenie stanowi też często zły stan techniczny budynków, którymi są niezamieszkane, przeznaczone do rozbiórki domy. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie tych miejsc przez służby porządkowe i pomoc potrzebującym osobom.

Każdego roku, od 1 listopada do 31 marca, funkcjonuje specjalna infolinia dla całego województwa śląskiego pod numerem 987. Można na niej uzyskać informacje o możliwościach pomocy dla osób bezdomnych. Dodatkowe źródło informacji to strona internetowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wszystko sprowadza się do jednego – każdy ma obowiązek reagować na krzywdę drugiego człowieka. Nie powinniśmy pozostawać obojętni wobec tych, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, zwłaszcza w okresie zimowym. Wystarczy jeden telefon pod numer 112, by zapobiec wychłodzeniu i uratować czyjeś życie.

Jeśli zauważymy bezdomnego, który wymaga pomocy, możemy zgłosić to również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu wystarczy wybrać kategorię „Bezdomność”. Pamiętajmy jednak, że ta strona nie służy do zgłaszania natychmiastowych interwencji – w takich sytuacjach należy skorzystać z numeru alarmowego 112, 986 lub 999.