Koncert kolędowy chóru "Resonans con tutti" w zabrzańskim kościele św. Andrzeja Apostoła

W sobotę minionego tygodnia, w murach kościelnych ołtarza św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Świąteczny koncert, podczas którego wystąpił chór młodzieżowy „Resonans con tutti”, obfitował w piękno najdoskonalszych kolęd i pastorałek. Okazało się to jedyną szansą na doznania dźwięków utworów bożonarodzeniowych w interpretacji jednego z najwyżej ocenianych chórów młodzieżowych na terenie naszego kraju.

Koncert odbyły się w sobotnie popołudnie, a jego program uwzględniał nie tylko tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe i pastorałki, ale także nowoczesne kompozycje związane ze świętami. Dwie z piosenek zostały zaaranżowane przez instruktorkę Natalię Gałązkę, która dyrygowała ich premierowym wykonaniem. Jednym z nich był utwór „The Lamb” autorstwa John’a Tavener’a.

Zespół młodzieżowy „Resonans con tutti” powstał w Zabrzu w 1970 roku, a za jego stworzenie odpowiedzialni byli Norbert Kroczek, znany dyrygent i propagator kultury muzycznej, oraz jego małżonka Maria. Chór szybko rozsławił się w mieście, przyciągając młodzież z różnych zakątków Zabrza.

Po 1994 roku, za działania chóru odpowiedzialni są ludzie bliscy założycielowi – Maria Kroczek, żona Norberta, pełniąca funkcje kierownik i akompaniator, oraz jego podopieczni: Waldemar Gałązka i Arlena Różycka-Gałązka, którzy ukończyli Wydział Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach. Repertuar zespołu muzycznego „Resonans con tutti” jest zróżnicowany – znajdują się w nim zarówno utwory a capella, jak i kompozycje wokalno-instrumentalne z różnych epok, w tym również muzyka operowa, oratoryjno-kantatowa i rozrywkowa. Współpraca chóru z prof. Markiem Toporowskim oraz orkiestrą barokową Concerto Polacco zaowocowała płytą z utworami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która zdobyła nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk” Polskiego Przemysłu Fonograficznego w kategorii muzyka dawna. Wielokrotnie uhonorowany licznymi odznaczeniami, dyplomami i nagrodami państwowymi chór, razem z dyrygentami, zdobywał również wysokie miejsca na międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych.